Niemcy:Studenci przeciw prywatyzacji uniwersytetów

[2002-07-09 15:21:06]

W Niemczech cały czas trwają protesty przeciwko prywatyzacji i "korporatyzacji" uniwersytetów. Masowe akcje rozpoczęły się wiosną w Nadrenii-Westfalii (najliczniejszym landzie) i szybko rozprzestrzeniły się na inne miasta, m.in. Berlin, Hamburg, Monachium, Dusseldorf.
Protesty są odpowiedzią na próby wprowadzenia opłat za studia (pomimo już istniejących "ukrytych" opłat, władze rozważają wprowadzenie kolejnych, tym razem "oficjalnych"), oraz planowaną reformę edukacji wg porozumień GATS. Zapowiedź wprowadzenia opłat została uznana za pierwszy krok w celu realizacji postanowień traktatu, mający w przyszłości doprowadzić do całkowitej zmiany sposobów finansowania placówek edukacyjnych (zaniechanie dopłat rządowych na rzecz opłat bezpośrednich) oraz pełnej liberalizacji sektora usług edukacyjnych.

W myśl układu GATS edukacja (i inne usługi publiczne) jest takim samym towarem jak każdy inny i powinna bezwzględnie podlegać zasadom konkurencji rynkowej. Zarówno rządy poszczególnych państw Unii Europejskiej, jak i poszczególne organy wspólnoty, zwłaszcza Komisja Europejska, z entuzjazmem odnoszą się do założeń GATS i zapowiadają szereg reform w kierunku pełnej liberalizacji sektora usługowego.

Akcje protestacyjne studentów niemieckich są częścią masowego ruchu, skierowanego przeciwko prywatyzacji sektora edukacyjnego i ogólnie przeciwko realizacji postanowień GATS (podobnie jak np. międzynarodowe warsztaty nt. przyszłości edukacji w Europie i na świecie zorganizowane podczas kontr-szczytu w Sewilli); podobne działania zostały podjęte wcześniej w każdym z państw-członków UE i prawdopodobnie będą kontynuowane.

Jakub Grzegorczyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 września:

1906 - Urodził się José Figueres Ferrer, polityk kostarykański. W latach 40-tych założył Partię Socjalemokratyczną, a następnie Partię Wyzwolenia Narodowego (PLN). W latach 1948-49, 1953-58 i 1970-74 prezydent Kostaryki.

1924 - ZSRR: Premiera filmu niemego "Aelita" w reżyserii Jakowa Protazanowa.

1939 - Podczas nalotu lotnictwa niemieckiego na Warszawę zniszczony został dom przy ul. Wareckiej 7, siedziba CKW PPS, redakcji i drukarni "Robotnika".

1952 - W Hopkinsville urodziła się bell hooks ( właśc. Gloria Jean Watkins) amerykańska pisarka, poetka, feministka „trzeciej fali”, jedna z czołowych przedstawicielek czarnego feminizmu.

1962 - Proklamowanie Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

1981 - USA: Sandra Day O'Connor jako pierwsza kobieta została wybrana sędzią Sądu Najwyższego.

1983 - Irlandia Północna: 38 członków IRA uciekło z więzienia Maze.

1996 - Irlandia: Zamknięto ostatnie azyle sióstr magdalenek.

2003 - Zmarł Edward Said, amerykański teoretyk postkolonializmu. Autor m.in. "Orientalizmu".

2008 - Południowa Afryka: Kgalema Motlanthe został wybrany na prezydenta, zastępując na tym stanowisku Thabo Mbekiego.


?
Lewica.pl na Facebooku