Izraelskie nie wobec planu UE
[2002-09-05 02:36:02]
Europejski plan zaprezentował w Izraelu i Autonomii szef duńskiej dyplomacji Stig Moeller, odbywający właśnie dyplomatyczną misję po krajach Bliskiego Wschodu. Dania, która w tym półroczu przewodzi UE, jest autorem obecnych propozycji. Pod koniec sierpnia jej plan uregulowania sytuacji na Bliskim Wschodzie zaaprobowali ministrowie spraw zagranicznych państw Piętnastki. Szaron w rozmowie z Moellerem powiedział, że proces pokojowy zależeć będzie raczej od rozwoju sytuacji niż od założonego z góry terminarza. Z kolei główny negocjator palestyński Saeb Erekat stwierdził, że Palestyńczycy ostateczną odpowiedź dadzą, gdy zapoznają się ze szczegółami planu, ale bardzo ważne jest w nim właśnie precyzyjne ustalenie kolejnych dat. Wcześniej Moeller spotkał się z Benjaminem Ben-Eliezerem, ministrem obrony Izraela i szefem centrolewicowej Partii Pracy wchodzącej w skład rządu Szarona. Podczas rozmowy Moeller optował za przeprowadzeniem wyborów w Autonomii na początku przyszłego roku. Ben-Eliezer mówił, że termin ten stoi w sprzeczności z wizją prezydenta USA George W. Busha, który obawia się, że pośpieszne przeprowadzenie wyborów wzmocni Hamas i doprowadzi do reelekcji Jasera Arafata, co niekorzystnie odbije się na procesie pokojowym. Ze względu na tak znaczną różnicę poglądów szef duńskiej dyplomacji nie zdążył podczas rozmowy przedstawić całości europejskiego planu, który przekazał Eliezerowi na piśmie. Zdaniem Moellera dokument zaproponowany przez UE może stać się punktem wyjścia w podczas spotkania tzw. Czwórki (USA, UE, Rosji i ONZ) podczas jej spotkania w Nowym Jorku zapowiadanego na połowę września. |
|
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?