Obrady i protesty
[2002-09-28 18:53:15]
![]() Tymczasem w sobotę doszło do kolejnych demonstracji i kolejnych aresztowań, a to w związku z rozpoczętą w ten weekend jesienną sesją Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Tym razem policja waszyngtońska aresztowała około 300 osób protestujących przeciwko polityce MFW i BŚ. Część demonstrantów aresztowano za wybicie szyby w budynku Citibanku, natomiast innych za zakłócanie ruchu ulicznego. Na ulicach Waszyngtonu nadal protestuje kilkanaście grup, liczących od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Ekolodzy dla przykładu postanowili manifestować swoje niezadowolenie wobec polityki prezydenta George’a Busha w dziedzinie ochrony środowiska poprzez przejeżdżanie na rowerach przez centrum Waszyngtonu. Demonstrującym ekologom towarzyszą policjanci – ok. 50 - też na rowerach. Część ulic w centrum miasta zostało zamkniętych. Jednak większość mieszkańców posłuchała apelu władz i przesiadła się z samochodów do metra – nie doszło więc do sparaliżowania miasta. Poza tym nastąpiła znaczna koncentracja policji: pojawiły się konne patrole oraz oddziały specjalnie przeszkolone do opanowywania tłumów. Niestety oprócz aresztowanych jest również kilkudziesięciu rannych manifestantów, którzy ucierpieli podczas starć z policjantami. Według szacunków policji waszyngtońskiej do niedzieli przybędzie znacznie więcej demonstrantów – ok. 20 tysięcy. Funkcjonariuszy policji będzie natomiast około 3 tysięcy. Inna wiadomość, jaka napłynęła z Waszyngtonu to ta, że MFW się „reformuje”. Owa reforma Międzynarodowego Funduszu Walutowego polegać ma na wprowadzeniu nowych zasad udzielania pomocy finansowej. To właśnie wokół tej kwestii istnieje najwięcej kontrowersji; krytycy MFW mówią nawet, że owe pożyczki są rodzajem dyktatu wobec rządów, podkreślają również, że Fundusz jest znany ze stawiania zbyt dużych wymagań krajom biednym i rozwijającym się przy jednoczesnym wtrącaniu się w najdrobniejsze szczegóły. MSW popełnia również błędy, które bardzo często mają tragiczne następstwa dla gospodarki danego kraju. Najbardziej jaskrawym przykładem złej diagnozy gospodarczej jest Indonezja. W zamian za kredyty MFW zażądało uwolnienia cen paliw – skutek – Indonezja pogrążyła się w jeszcze większym chaosie gospodarczym. Od teraz polityka MFW ma ulec zmianie. Fundusz będzie zachęcał państwo do przejmowania odpowiedzialności za prowadzoną politykę. Natomiast warunki udzielania pożyczek ograniczyć się mają do pobudzenia gospodarki czy też ograniczenia ubóstwa. Krytycy MFW ocenili reformę jako zbyt płytką. Żeby można mówić o rzeczywistej reformie Fundusz powinien zaniechać również nacisku na prywatyzację i znoszenie ceł – twierdzą. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
21 maja:
1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.
1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".
1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.
1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.
1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.
1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.
1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.
?