USA: przybywa nieubezpieczonych
[2002-10-01 02:44:45]
W ubiegłym roku nieubezpieczonych było 41,2 mln Amerykanów, tj. 14,6 proc. całej populacji. Oznacza to przyrost o 1,4 mln i 0,4 proc. w stosunku do roku 2000. Ubezpieczeniem zdrowotnym nie jest objęte 8,5 mln (11,2 proc.) dzieci. - Podstawową przyczyną spadku zasięgu ubezpieczeń zdrowotnych jest spadek o jeden punkt procentowy (do 62,6 proc.) odsetka osób, których ubezpieczenia związane były z miejscem pracy - powiedział Robert Mills, autor raportu Biura. Spadek ten dotyczy głównie pracowników niewielkich firm, zatrudniających do 25 osób. Najmniej ubezpieczonych jest w młodym pokoleniu: składki płaci zaledwie 72 proc. osób w wieku 18-24 lat. Jeśli chodzi o grupy narodowościowe, najniższy odsetek objętych ubezpieczeniem jest wśród Indian i rdzennej ludności Alaski. Pomimo przyrostu liczby osób korzystających z bezpłatnej opieki medycznej finansowanej przez federalny fundusz Medicaid, ponad 10 mln biednych nie ma dostępu do jego świadczeń. Jednocześnie w 2001 r. o 1,2 mln w stosunku do 2000 r. wzrosła liczba osób posiadających ubezpieczenie. Obecnie jest 240,9 mln takich Amerykanów. Zdaniem Millsa można to przypisać ogólnemu wzrostowi populacji. W USA, w przeciwieństwie do Europy, ubezpieczenia nie są obowiązkowe. Pomimo koniunktury gospodarczej trwającej od 1991 do 2001 roku, niemal przez całą dekadę w Stanach Zjednoczonych spada odsetek ubezpieczonych. W 1993 r., na początku swojej prezydentury Bill Clinton, prowadził kampanię na rzecz objęcia w ciągu pięciu lat wszystkich Amerykanów powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Wówczas bez ubezpieczeń żyło 37 milionów obywateli, a sondaże wskazywały, że zdecydowana większość Amerykanów oczekuje poprawy w tej dziedzinie. Projekt Clintona upadł jednak w zdominowanym przez Republikanów Kongresie, w którym przeciw reformie lobbowały szpitale, przemysł farmaceutyczny i firmy ubezpieczeniowe. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?