Katalonia: Lewica zwycięża, ale... (aktualizacja)

[2003-11-16 21:33:22]

W regionalnych wyborach w Katalonii zwycięstwo odnieśli socjaliści z PSC - informuje państwowa telewizja TVE, opierając się na wyliczeniach ankietowych.

Chociaż ich ugrupowanie będzie miało nieco mniej deputowanych w miejscowym parlamencie - ok. 48 (dotychczas: 52) - staną się jednak z dużym prawdopodobieństwem najsilniejszą partią w katalońskim parlamencie. Rządząca dotąd nacjonalistyczna partia CiU traci wg tych prognoz 12 z dotychczas posiadanych 56 miejsc w legislatywie; tym samym z 44 mandatami może się liczyć z drugim wynikiem wyborczym.

Ponieważ Republikańska Lewica (Esquerra Republicana) może nawet dwukrotnie powiększyć liczbę swoich deputowanych (wg prognoz aż 23 miejsca), wynik wyborów jest uznawany za sukces katalońskiej lewicy.

W związku z tym, że współrządząca dotąd Partia Ludowa (Partit Popular de Catalunya) zajęła 4 miejsce, wielce prawdopodobny jest nowy rząd ugrupowań lewicowych - być może przy współudziale miejscowych Zielonych, którzy wg wstępnych wyliczeń mogą liczyć na 7-9 mandatów.

Sukces może być tym większy, że CiU sprawowała władzę w Katalonii przez ostatnie 23 lata. Regionalne wybory są też oceniane jako barometr nastrojów przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii.

Katalonia, będąca jedną ze wspólnot autonomicznych Hiszpanii, jest częścią miejscowego państwa wspólnot - ustroju terytorialnego, będącego formą pośrednią pomiędzy federacją a krajem unitarnym. Zamieszkała przez 6,5 z 40 mln Hiszpanów wspólnota wytwarza 20 proc. PKB Hiszpanii.

-----------------


[2003-11-17 09:10:00] Po wstępnym zliczeniu głosów oddanych we wczorajszych wyborach zmianom uległy wczorajsze tendencje.

Według ostatnich danych, mimo iż socjaliści z PSC uzyskali największe poparcie (31,17 proc.), wyprzedzając nacjonalistyczną CiU (30,92 proc.), więcej mandatów w regionalnym parlamencie otrzyma to drugie ugrupowanie. Podczas gdy socjaliści będą mieli 42 deputowanych, nacjonaliści mogą liczyć na 46 miejsc.

Taki stan rzeczy wynika z katalońskiego prawa wyborczego, które w sposób odmienny traktuje tereny niezurbanizowane i stołeczną Barcelonę.

Utrzyma się natomiast wysoki wyniki Republikańskiej Lewicy (ERC/Republikańska Lewica) - ugrupowanie może liczyć na 23 mandaty.

Dla stworzenia absolutnej większości niezbędne jest 68 mandatów. Ponieważ Partia Ludowa (PP) otrzymała słaby wynik (15 mandatów), CiU nie zdoła odtworzyć dotychczasowej koalicji z powodu braku większości. Stworzenie rządów byłoby jednak już możliwe z nacjonalistyczno-separatystyczną ERC. Z drugiej strony w dalszym ciągu możliwy jest sojusz socjalistów z PSC z politykami z ERC oraz także lewicowo zorientowanej koalicji Inicjatywa na rzecz Katalonii/ICV-EUIA, w której skład wchodzą Zieloni (9 miejsc).

Problem polega na tym, że ERC nie zadeklarowała przed wyborami z kim chętniej utworzy rząd - z nacjonalistami, czy z ugrupowaniami lewicy. Teraz jednak wiele zależy od decyzji właśnie tego ugrupowania.

Republikańska Lewica opowiada się za zniesieniem monarchii, a w długim okresie widzi powołanie niezależnej Katalonii. Obie największe partie w nowym parlamencie chciałyby natomiast jedynie poszerzenia praw autonomii uzyskanych w 1978 r.

Piotr Marczewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 września:

1906 - Urodził się José Figueres Ferrer, polityk kostarykański. W latach 40-tych założył Partię Socjalemokratyczną, a następnie Partię Wyzwolenia Narodowego (PLN). W latach 1948-49, 1953-58 i 1970-74 prezydent Kostaryki.

1924 - ZSRR: Premiera filmu niemego "Aelita" w reżyserii Jakowa Protazanowa.

1939 - Podczas nalotu lotnictwa niemieckiego na Warszawę zniszczony został dom przy ul. Wareckiej 7, siedziba CKW PPS, redakcji i drukarni "Robotnika".

1952 - W Hopkinsville urodziła się bell hooks ( właśc. Gloria Jean Watkins) amerykańska pisarka, poetka, feministka „trzeciej fali”, jedna z czołowych przedstawicielek czarnego feminizmu.

1962 - Proklamowanie Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

1981 - USA: Sandra Day O'Connor jako pierwsza kobieta została wybrana sędzią Sądu Najwyższego.

1983 - Irlandia Północna: 38 członków IRA uciekło z więzienia Maze.

1996 - Irlandia: Zamknięto ostatnie azyle sióstr magdalenek.

2003 - Zmarł Edward Said, amerykański teoretyk postkolonializmu. Autor m.in. "Orientalizmu".

2008 - Południowa Afryka: Kgalema Motlanthe został wybrany na prezydenta, zastępując na tym stanowisku Thabo Mbekiego.


?
Lewica.pl na Facebooku