Francja: Przed decyzją o symbolach religijnych

[2003-12-11 08:45:09]

We Francji wraca sprawa zakazu noszenia symboli religijnych w szkołach publicznych - dziś raport w tej sprawie ma trafić prezydenta Francji, Jacquesa Chiraca. Główną przyczyną ponownego zainteresowania francuskich władz tą sprawą jest fakt, że coraz więcej spośród muzułmańskich uczennic odmawia zdejmowania w szkole islamskich chust.

Według rządu, fundamenty laickiej republiki są tym samym w niebezpieczeństwie - we Francji obowiązują od 1905 r. przepisy o rozdziale państwa i kościoła.

Również prezydent Chirac opowiedział się ostatnio za prawnym zakazaniem wszelkiego rodzaju symboli religijnych w szkołach publicznych. Według głowy państwa, noszenie przez muzułmanki w obiektach szkolnych chust ma w sobie „coś agresywnego”.

Dwie najważniejsze siły polityczne kraju, rządzący konserwatyści z UMP i opozycyjni socjaliści z PS są zgodne w „sprawie chust” - ma obowiązywać zakaz.

Po przekazaniu przez komisję parlamentarną raportu należy się spodziewać decyzji szefa państwa. Dotychczas rozstrzygnięcia w sprawie zakazu noszenia chust przez muzułmanki leżały w gestii kierownictwa danej szkoły. Konflikty na tym tle są coraz częstsze - np. pod koniec listopada jedna z uczennic została wydalona ze szkoły z powodu niepodporządkowania się zakazowi.

Zmianie prawa sprzeciwiają się m.in. przedstawiciele wszystkich największych grup wyznaniowych we Francji; chodzi więc nie tylko o muzułmanów, ale również katolików, protestantów i wspólnotę żydowską. Przewodniczący miejscowej konferencji biskupów powiedział ostatnio: „Gdzie młodzi ludzie różnych wyznań mogą się uczyć wzajemnej tolerancji? Tym miejscem powinna być właśnie szkoła, w której ani katolicy, ani żydzi nie muszą ukrywać swoich wierzeń”. Wtóruje mu wielki rabin Francji: "Zakazanie symboli niczego nie rozwiąże. Trzeba raczej uczyć młodych ludzi wzajemnego zrozumienia".

Na początku tygodnia Rada Kościołów Chrześcijańskich (kościół rzymsko-katolicki, protestancki i prawosławny) uznała, że ewentualny zakaz noszenia przez muzułmanki chust należy uznać jako praktykę „dyskryminacji”.

Piotr Marczewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku