Raport WHO o stanie zdrowia bogatych i biednych

[2003-12-19 01:25:22]

Nieustannie powiększa się przepaść między stanem zdrowia mieszkańców państw uprzemysłowionych i tych, którzy mieszkają w krajach rozwijających się - wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Z roku na rok w krajach rozwijających się umiera coraz więcej dzieci, które nie osiągnęły piątego roku życia. Na 57 mln zarejestrowanych w ubiegłym roku zgonów na świecie aż 10 mln dotyczyło dzieci do lat 5 – prawie wyłącznie z państw rozwijających się. Twórcy raportu szacują, że ponad połowę z nich dałoby się bez problemu uratować, gdyby ich rodzice mieli dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, w tym tanich leków i szczepionek.

W najgorszej sytuacji są dzieci z Afryki. Śmiertelność wśród dzieci na tym kontynencie wzrosła o 35 proc. w ciągu ostatnich 10 lat. Każdej godziny umiera ponad 500 małych afrykańskich dzieci.

Choroby serca (7 mln ofiar rocznie) i wylewy krwi do mózgu (5 mln) to najczęstsze przyczyny zgonów na świecie. Jednakże to głównie w krajach rozwijających ich ofiarami padają osoby poniżej 60 roku, podczas gdy w bogatych państwach jest to zjawisko coraz rzadsze. Biednych – szczególnie w Afryce - zabija też choroba AIDS (3 mln zgonów).

Przepaść między stanem zdrowia bogatych i biednych ma swoje odzwierciedlenie w długości życia w poszczególnych państwach. Średnia długość życia w krajach wysoko uprzemysłowionych przekracza 70 lat i ciągle rośnie, podczas gdy w krajach rozwijających się wciąż wynosi 40-60 lat. W najbiedniejszych krajach Afryki średnia długość życia mężczyzn nie przekracza 46 lat. Statystyczny mieszkaniec Sierra Leone żyje nie dłużej niż 37 lat, podczas gdy średnia długość życia Japończyka wynosi 85 lat.

Zdaniem autorów raportu potrzebna jest unifikacja działań na poziomie globalnym, zmierzających do poprawy stanu zdrowia ludności III świata. Doświadczenia ze współpracy międzynarodowej w walce z epidemią SARS pokazują, że skuteczne działania na poziomie globalnym są możliwe.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku