Eurowybory w Holandii (akt.)

[2004-06-10 22:35:32]

- Socjaldemokraci jednak nie wygrali - wynika z niemal pełnego podsumowania wyników wyborów do Europarlamentu w Holandii.

Początkowo informowano, że Partia Pracy (PvdA) jest liderem, ale po podliczeniu niemal wszystkich głosów, to chadecy (CDA) wysunęli się na prowadzenie. Otrzymali oni 24,4 proc. poparcia (2,5 proc. mniej niż w poprzednich eurowyborach w 1999 r.), a PdvA - 23,7 proc. (+3,6 proc.).

Wyniki dość daleko odbiegają od tych, które przepowiadały sondaże. Zaskoczyła przede wszystkim frekwencja - prawie 40 proc., niemal 10 proc. więcej niż w poprzednich eurowyborach.

Holandia ma 27 mandatów w Parlamencie Europejskim. Przed rozszerzeniem UE w maju br. w europarlamencie zasiadało 31 deputowanych z Holandii.

Teraz zarówno chadecy, jak i socjaldemokraci prawdopodobnie będą mieć po 7 europosłów. Dla PvdA to jeden fotel więcej niż dotychczas, dla CDA - o dwa mniej. Kiepsko wypadli też rządowi koalicjanci chadeków: konserwatywna VVD i liberalni Demokraci "66". VVV dostała 13,3 proc. głosów (w miejsce poprzednich 20 proc.) i tylko 4 zamiast 6 deputowanych. Demokraci "66" - 4,3 proc. (poprzednio 5,8) i 1 mandat (-1).

W PE znajdzie się także dwóch reprezentantów sojuszu Unia Chrześcijańska/SGP (obecnie 3 mandaty), który dostał 5,9 proc. głosów.

Na Zieloną Lewicę głosowało 7,4 proc., a na Partię Socjalistyczną - 7 proc. Obie partie przypuszczalnie będą mieć po dwóch deputowanych w Europarlamencie.

7,3 proc. głosów dostała nowa partia eurosceptyków Europa Transparat i teraz też będzie mieć 2 europosłów.

Mandatów nie zdobędą natomiast Partia Praw Zwierząt (3,1 proc.) i Lista Pima Fortuyna (2,4 proc.).

Wybory w Holandii przykuły uwagę m.in. dlatego, że Bruksela wydała zakaz publikacji wyników do czasu zakończenia wyborów w inych państwach UE. Chodzi m.in. o uniknięcie kwestionowania wyniku wyborów, jeśli dałoby się ustalić związek pomiędzy publikacją danych w konkretnym państwie a zachowaniami wyborczymi w innych krajach.

Wicepremier Holandii Thom de Graaf argumentuje jednak, że chodzi tylko o wyniki wstępne, a nie oficjalne rezultaty. Te państwowa komisja wyborcza poda dopiero we wtorek.

Lidia Kalina
Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

1973 - Gwinea Bissau proklamowała niepodległość.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku