Bułgaria: Spór o przeszłość

[2004-09-10 19:11:27]

W Bułgarii odbyły się obchody rocznicy przejęcia władzy przez komunistów. Uroczystości zorganizowała Bułgarska Partia Socjalistyczna.

Według polityków Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (dawnej komunistycznej) wydarzenia sprzed 60 lat należy oceniać przede wszystkim jako zwycięstwo na miejscowym reżimem faszystowskim. "W tym czasie w Paryżu, Bratysławie i w Warszawie były powstania, których logika była taka sama" - głosił z trybuny parlamentu poseł socjalistyczny Ginio Ganew, bliski krewny Kimona Georgijewa, premiera rządu powołanego po 9 września 1944 r.

Obchody rocznicy wywołały gniewne reakcje ze strony prawicy. W specjalnej uchwale którą poparły centroprawicowy Sojusz Sił Demokratycznych, założony przez cara Symeona II Ruch Narodowy i reprezentujący społeczność Turków i Pomaków (muzułmańskich Bułgarów) Ruch na rzecz Praw i Swobód Zgromadzenie Narodowe potępiło wszelkie dążenia do rehabilitacji komunistycznej władzy. Przeciw uchwale głosowali tylko socjaliści.

Od marca 1941 do września 1944 r. Bułgaria była sojusznikiem III Rzeszy, lecz de facto armia bułgarska nie walczyła na żadnym z frontów (okupowała jedynie tereny dzisiejszej Macedonii i północnej Grecji zajęte wcześniej przez Niemców). Po napaści Niemiec na ZSRR na terytorium Bułgarii zaczęła działać komunistyczna partyzantka walcząca z siłami rządowymi. Zginęło około 2,7 tys. partyzantów i ich współpracowników. Sojusz z Niemcami Bułgaria zerwała oficjalnie na początku września 1944 r, wypowiadając wojnę III Rzeszy. Kilka dni później, 9 września komuniści przejeli władzę w kraju.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku