Wybory parlamentarne w Uzbekistanie

[2004-12-27 20:43:33]

Obserwatorzy z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie uznali niedzielne wybory parlamentarne w Uzbekistanie za niedemokratyczne.

W wyborach wzieły udział Demokratyczna Partia Ludowa (była partia komunistyczna, obecnie liberalna) oraz cztery opozycyjne, których nazwy i programy wymyślili prezydenccy urzędnicy i które na każdym kroku podkreślają, jak bardzo popierają politykę prezydenta Isłama Karimowa.

Po wyborach Karimow stwierdził, krytykując stanowisko obserwatorów, że "OBWE nie ma prawa rościć sobie pretensji do roli jedynego, sprawiedliwego sędziego wyborów. OBWE reprezentuje Europę, a tu mamy Azję".

"Naszym gościom z Europy nie podoba się, że wybory odbywają się w spokoju. Woleliby rywalizację, konflikty. A my tu myślimy inaczej. Demokracja nie może być wszędzie jednaka. My tu w Uzbekistanie mamy własny, wyjątkowy charakter narodowy i własne rozumienie demokracji" - dodał uzbecki prezydent.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


13 czerwca:

1849 - Nieudana próba wzniecenia rewolucji w Paryżu. W Lyonie wojsko rozpędziło demonstrację.

1901 - Urodził się Tage Erlander, polityk szwedzki. W latach 1946-69 premier i przewodniczący Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP).

1905 - Przed Sądem Wojskowym w Warszawie stanął bojowiec PPS Stefan Aleksander Okrzeja.

1926 - Na konferencji opozycyjnych działaczy PPS i związków klasowych w Krakowie powstała PPS-Lewica.

1991 - Zmarł Karl Bielig, niemiecki polityk, deputowany Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD).

2005 - Zmarł Álvaro Cunhal, działacz komunistyczny, 1961-92 sekretarz generalny Portugalskiej Partii Komunistycznej (PCP).

2020 - Na COVID-19 zmarł Edén Pastora, zwany Comendante Zero, nikaraguański polityk, jeden z liderów Sandinistowskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego (FSLN).


?
Lewica.pl na Facebooku