Europa: Protesty przeciwko Bushowi

[2005-02-25 20:26:13]

21 lutego około tysiąca osób demonstrowało w śródmieściu Brukseli przeciwko wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych na parę godzin przed przylotem George’a W. Busha do tego miasta. Demonstranci nieśli plansze i transparenty z napisem "Bush, nie jesteś tu mile witany!" i inne, nawiązujące do "odpowiedzialności prezydenta za rozlew krwi w Iraku".

22 lutego około 4-5 tysięcy ludzi manifestowało w okolicach ambasady amerykańskiej, otoczonej zmasowanymi siłami policji.

Protesty zorganizowała koalicja ponad osiemdziesięciu organizacji. Protestujący zebrali się w okolicach budynków Unii Europejskiej, odgrodzonych stalowymi barykadami, drutem kolczastym i tysiącami policjantów. Zebrani skandowali hasła antywojenne. Podczas próby przedarcia sie przez policyjne barykady doszło do starć, władze użyły armatek wodnych. Mniejsze demonstracje odbyły się w Gandawie, Liege, Leuven i Oostende.

Około 10 000 osób wg organizatorów (4000 wg policji) protestujących zgromadziło się w Moguncji w Niemczech, by zaprotestować przeciw wizycie Busha.

Protestujący nieśli ze sobą transparenty na których można było przeczytać m.in. "Bush, terrorysta numer 1". Policja skonfiskowała transparent z hasłem "My mieliśmy swojego Hitlera, teraz wy macie waszego". Manifestowano także w Berlinie, Norymberdze, Stutgarcie i wielu innych miastach.

Na Słowacji protestowano przeciwko wizycie Busha i prezydenta Rosji Władimira Putina. Władze Słowacji uniemożliwiły wjazd na teren kraju osobom, planującym protesty, które miały przyjechać z innych państw.

Zakaz wjazdu wydano wobec działaczy Greenpeace, planujących pikiety przeciwko niepodpisaniu przez USA tzw. "Protokołu z Kioto", zobowiązującego do zmiejszenie emisji gazów cieplarnianych 155 krajów świata. Wiz wjazdowych nie otrzymali także rosyjscy obrońcy praw człowieka, planujący w Bratysławie demonstrację pod hasłem: "Zatrzymać wojnę w Czeczenii".

22 lutego na Ukrainie odbyły się z kolei protesty przeciwko wizycie prezydenta Wiktora Juszczenki w Brukseli.

Protesty pod hasłem "Nie dla NATO na Ukrainie" zorganizowała Postępowa Socjalistyczna Partia Ukrainy oraz organizacja "Bratstvo". Odbyły się one m.in. w Doniecku, Symferopolu, Sewastopolu, Odessie, Połtawie, Ługańsku, Winnicy, Żytomierzu.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



MARSZ DLA PALESTYNY
Warszawa, Pomnik Mikołaja Kopernika
📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


29 listopada:

1910 - Lewicowi studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego nie dopuścili do wykładu ks. Kazimierza Zimmermanna, w odpowiedzi na co relegowano 3 z nich, 16 ukarano naganą, co doprowadziło do wybuchu strajku studentów, po którym uczelnia została czasowo zamknięta

1938 - W Mińsku zmarł Bronisław Taraszkiewicz, białoruski działacz polityczny, filolog; 1922–27 poseł na Sejm RP, 1925–27 przewodn. Hromady, od 1925 w KP Zachodniej Białorusi, więziony; od 1933 w ZSRR, 1937 aresztowany; rozstrzelany.

1944 - Tomasz Arciszewski (PPS) został premierem RP na uchodźstwie.

1947 - Uchwała ONZ o podziale terytorium Palestyny i utworzeniu dwóch państw: arabskiego i żydowskiego

1987 - Odbyło się referendum nt. dalszych reform gospodarczych i demokratyzacji życia.

2004 - W Chile opublikowano Raport Valecha dotyczący zbrodni popełnianych przez reżim gen. Augusto Pinocheta.

2012 - Palestyna uzyskała status nieczłonkowskiego państwa obserwatora ONZ.


?
Lewica.pl na Facebooku