Austria: Rozłam na skrajnej prawicy

[2005-04-18 17:27:22]

Ostatnie dni przyniosły poważne zmiany na austriackiej scenie politycznej. Skrajnie prawicowa Wolnościowa Partia Austrii (Freiheitliche Partei Österreichs) doznała poważnego osłabienia w wyniku odejścia grupy jej czołowych działaczy. "Uciekinierzy" na czele z Jörgiem Haiderem oraz ministrami FPÖ w rządzie kanclerza Wolfganga Schüssela utworzyli Sojusz na rzecz Przyszłości Austrii (Bündnis Zukunft Österreich).

Razem z Haiderem i ministrami rządu Schüssela do nowej partii przeszło 9 z 18 deputowanych, którzy dostali się do Nationalratu z list FPÖ. Dwóch kolejnych deputowanych FPÖ jest niezdecydowanych co do swojej dalszej przynależności partyjnej.

Kanclerz Austrii Wolfgang Schüssel poinformował opinię publiczną, że po rozmowach z liderem BZÖ - Jörgiem Haiderem, jest spokojny o dalsze funkcjonowanie koalicji i poparcie dla swojego gabinetu. Obserwatorzy austriackiej sceny politycznej zaznaczają jednak, że niewykluczona jest zmiana zdania przez działaczy BZÖ i wycofanie ich poparcia dla tracącego popularność rządu Schüssela. Taki ruch oznaczałby konieczność rozpisania w Austrii przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Na przedterminowe wybory naciskają także prowadzący w sondażach socjaldemokraci. Lider Socjaldemokratycznej Partii Austrii (Sozialdemokratische Partei Österreichs) Alfred Gusenbauer zwraca uwagę, iż Austrię czeka w najbliższym czasie okres przewodnictwa Unii Europejskiej. Proszę sobie wyobrazić w jak niekorzystnym świetle postawiłby nasz kraj upadek rządu tuż przed albo, co gorsze, w trakcie naszej Prezydencji w Unii Europejskiej - tłumaczy Gusenbauer.

W kwietniowym sondażu preferencji partyjnych Austriaków prowadzą socjaldemokraci z 43 proc. poparcia. Drugie miejsce zajmuje współrządząca Austriacka Partia Ludowa (Österreichische Volkspartei) kanclerza Schüssela z wynikiem 36 proc. Na Zielonych chciałoby głosować 12 proc. badanych, a jedynie 5 proc. wyborców poparłoby nowe ugrupowanie Haidera - Sojusz na rzecz Przyszłości Austrii. Rozbita Wolnościowa Partia Austrii z wynikiem 3 proc. znalazłaby się poza parlamentem.

Jeszcze w 2002 roku skrajna prawica cieszyła się poparciem 10 proc. Austriaków. W 1999 roku zaś na Wolnościową Partię Austrii (FPÖ) głosowało niemal 27 proc. obywateli.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku