Ruchy pozorne

[2002-04-03 20:51:34]

Minister pracy proponuje by w znowelizowanej ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu nakazać pracodawcy opłacanie za każdego emeryta i rencistę siedmiokrotnie wyższej składki na Fundusz Pracy oraz wprowadzić zakaz pracy u ostatniego pracodawcy przez dwa lata od przejścia na emeryturę lub rentę W ramach dalszego wprowadzania podziałów na równych i równiejszych resort proponuje wyjątek od tej drugiej zasady - profesorowie szkół wyższych nie musieliby zawieszać emerytury w razie zatrudnienia.

Po pół roku od wejścia w życie nowych przepisów, zwolnionych by zostao dla absolwentów 80-120 tys. miejsc pracy - twierdzi minister Hausner, czyli przy bezrobociu rzędu 3 milionów 370 tysięcy, niespełna dwa i pół procent.
Bardzo łatwo jest zabierać biedakom i obdarowywać tym drugich biedaków. Udaje to na ogół bez zbytniego wysiłku i nie jest ważne, że tak naprawdę nic nie zmieniliśmy, coś zostało zrobione i spać możemy spokojnie. Bogatych zostawiamy w spokoju ponieważ są zbyt silni – to oczywiste. Robin Hood i Janosik zapewne nie byliby w stanie pojąć tej logiki. Być może dlatego, że za ich czasów nie było ani liberalizmu, ani demokracji. Nieszczęściem naszych czasów nie jest to, że liberalizm i demokracja istnieją, ale wyobrażenie, że wartości które one ze sobą niosą są dla wszystkich. Tymczasem w rzeczywistości zarezerwowane są one wyłącznie dla tych, którzy mają dość siły i pieniędzy by ich bronić.

Adam Sochaczewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku