88. rocznica Rewolucji Październikowej

[2005-11-07 20:17:07]

7 listopada 2005 roku przypada 88. rocznica Wielkiej Październikowej Rewolucji Socjalistycznej. Z tej okazji w wielu miastach Rosji i innych krajów postsowieckich odbyły się okolicznościowe uroczystości.

W tym roku po raz pierwszy w Rosji dzień 7 listopada był normalnym dniem powszednim. W grudniu ubiegłego roku władze zlikwidowały bowiem coroczne Święto Rewolucji. Mimo tego na centralnych obchodach rocznicy Rewolucji w Moskwie zgromadziło się około 25 tysięcy osób. Marsz na pamiątkę wydarzeń sprzed 88 lat zorganizowała Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej.

Uczestnicy marszu przeszli przez centrum Moskwy, niosąc czerwone flagi i czerwone gwiazdy oraz wznosząc okrzyki: "Niech żyje Wielki Październik!", "Niech żyje Wielka Październikowa Rewolucja Socjalistyczna!". Mniejsza grupa manifestantów, na czele z liderem KPFR Giennadijem Ziuganowem, przeszła na Plac Czerwony, gdzie złożyła kwiaty przed mauzoleum Włodzimierza Lenina.

Mniejszy wiec ku pamięci wydarzeniom Rewolucji Październikowej na Placu Awtozawodskim. Spotkanie pod pomnikiem robotników poległych na froncie zorganizowała Awangarda Czerwonej Młodzieży.

Ponad 5 tysięcy osób zebrało się dla uczczenia rocznicy Rewolucji na Polach Marsowych w Sankt Petersburgu. Manifestację zorganizowało stowarzyszenie "Komuniści Sankt Petersburga", a wzięli w nim udział także członkowie KPFR, socjalno-nacjonalistycznej Rodiny, Partii Narodowo-Bolszewickiej oraz Awangardy Czerwonej Młodzieży.

Te same organizacje zorganizowały obchody rocznicy Rewolucji w Irkucku na Syberii. Uroczystości zgromadziły tu ponad 500 osób.

Również około 500-osobowa grupa przemaszerowała przez centrum Niżnego Nowgorodu, wznosząc hasła ku czci Rewolucji oraz domagając się od władz powrotu do ideałów Wielkiego Października i realizowania polityki bezpieczeństwa socjalnego. W uroczystościach w Niżnym Nowgorodzie wzięli udział głównie emeryci, kombatanci oraz studenci.

500-osobowy wiec ku czci 88. rocznicy Rewolucji odbył się również w Jekatierynburgu.

Około tysiąca osób uczciło pamięć Rewolucji w Mińsku. Delegacje partii komunistycznych (rządzącej i opozycyjnej) złożyły kwiaty pod pomnikiem Włodzimierza Lenina. Na Białorusi, w przeciwieństwie do Rosji, 7 listopada nadal jest dniem wolnym od pracy. Z okazji święta w białoruskiej stolicy otwarto trzy nowe stacje metra: Sportowa, Kuncowszczyzna i Kamienna Górka.

Mieszkańcy Mińska mieli także okazję wzięcia udziału w uroczystym festynie i koncercie. Uczestnicy imprezy trzymali flagi białoruskie i radzieckie oraz transparenty sławiące Rewolucję i sprzeciwiające się kapitalizmowi.

Również około tysiąca osób uczciło rocznicę Rewolucji w stolicy Mołdawii - Kiszyniowie. Do udziału w okolicznościowym wiecu i powrotu do ideałów Wielkiego Października wezwała obywateli kraju Partia Komunistów Republiki Mołdowy.

Mniejsze okolicznościowe wiece z okazji rocznicy Rewolucji odbywały się na Ukrainie. Uczestniczyli w nich głównie sympatycy tamtejszych partii lewicowych.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


16 listopada:

1922 - W Azinhaga urodził się Jose Saramago, portugalski pisarz, socjalista, laureat literackiej Nagrody Nobla w roku 1998.

1930 - Wybory do Sejmu III kadencji - tzw. wybory brzeskie. Stronnictwa Centrolewu uzyskały 97 mandatów, w tym PPS 24.

1935 - Urodził się France-Albert René, lewicowy polityk seszelski, wieloletni prezydent tego kraju.

1945 - Powstało UNESCO.

1989 - 8 osób (w tym 6 jezuitów) zostało zamordowanych na Uniwersytecie Środkowoamerykańskim w stolicy Salwadoru San Salvador przez skrajnie prawicowe szwadrony śmierci.

1989 - Na ulicach Madrytu zmarłą Dolores Ibárruri żegnał kondukt 200 tys. ludzi.

1997 - W Paryżu zmarł Georges Marchais, francuski polityk. W latach 1972-94 lider Francuskiej Partii Komunistycznej (FPK).


?
Lewica.pl na Facebooku