Demonstracja w Nowej Hucie

[2002-04-25 04:27:53]

Około 1500 hutników uczestniczyło wczoraj w manifestacji pod bramą główną Huty im. Tadeusza Sendzimira. Premier Leszek Miller, który przebywał w środę w Krakowie, nie pojawił się wśród protestujących, choć niektórzy z nich mieli nadzieję, że uda im się z nim spotkać.

Przemawiali liderzy trzech największych zakładowych organizacji związkowych: zrzeszonego w OPZZ NSZZ Pracowników HTS, NSZZ Solidarność i NSZZ Solidarność 80. Domagali się ograniczenia importu stali, wypłat zagrożonych zawieszeniem majowych wynagrodzeń oraz rządowego wsparcia dla huty.

Wiec w obronie huty zorganizował Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy tworzony przez wszystkie związki zawodowe działające w kombinacie. Manifestacja była największym od wielu lat protestem w Nowej Hucie. Hutnicy grozili, że w przypadku niespełnienia ich postulatów, zaczną demonstrować w centrum Krakowa i że kolejne protesty już nie będą pokojowe.

Leszek Miller spotkał się w gabinecie wojewody z zarządem nowohuckiego kombinatu i obiecał wsparcie dla jego działań. Rząd ma pomóc HTS w uzyskaniu kredytu bankowego w kwocie 60 mln złotych i interweniować w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, żeby na korzystniejszych warunkach dostarczała węgiel koksujący. Premier stwierdził przy okazji, że kłopoty zakładu w dużej mierze wynikają z utrudniającego eksport wysokiego kursu złotówki, za który odpowiada RPP.
"Za komuny" w Hucie, wtedy jeszcze im. Lenina, pracowało blisko 40 tys. ludzi. W latach 80. HiL był głównym w Małopolsce ośrodkiem "Solidarności", która potrafiła mobilizować tysięczne tłumy do strajków i demonstracji. Po przemianach w 1989 r. zakład zaczął się staczać w ekonomiczną przepaść, której nie powstrzymała ani zmiana nazwy ani nawet drastyczne redukcje zatrudnienia. Trzy lata temu w HTS pracowało 17 tys. osób, teraz - ponad 9 tys. Program restrukturyzacji zakłada, że w 2006 r. pozostanie 4 tys. etatów. Taki koszt zapłaci załoga zakładu, który przez lata stanowił zaplecze dla obrońców robotników przed "realnym socjalizmem", jak za dotknięciem przemienionych w 1989 r. w obrońców realnego kapitalizmu przez "populistycznymi warchołami". O ile, oczywiście, HTS wcześniej nie upadnie.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku