Mieczysław Rakowski o Marcu 1968

[2002-04-25 04:31:24]

W krakowskim Centrum Kultury Żydowskiej w środę wieczorem odbyło się spotkanie z ostatnim premierem PRL, Mieczysławem Rakowskim. Kilkadziesiąt osób wysłuchało opowieści na temat "Marzec w +Polityce+, +Polityka+ w Marcu".

Rakowski przypomniał, że antysemicka nagonka rozpętana przez część środowisk PZPR określana mianem Marca`68, faktycznie rozpoczęła się już w pierwszej połowie 1967 r., kiedy to m.in. wyrzucono z wojska kilkuset oficerów pochodzenia żydowskiego. Na jej wybuch zdaniem byłego premiera złożyło wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Przystopowanie przez Breżniewa poststalinowskiej odwilży w ZSRR, pojawienie się na polskiej scenie politycznej grupy Moczara, tzw. partyzantów oraz konflikt na Bliskim Wschodzie (wojna sześciodniowa w 1967) to najważniejsze z nich.

"Polityka", w której Rakowski w 1968 r. był redaktorem naczelnym nie wzięła udziału w antysemickiej nagonce, skrytej pod płaszczykiem krytyki syjonistów. Mimo nacisków części władz partyjnych tygodnik nie opublikował felietonu Antoniego Słonimskiego z 1924 r., w którym autor, jeden z negatywnych bohaterów marcowej propagandy, sam ostro atakował burżuazyjne środowiska żydowskie. Rakowski opowiedział też, że dopiero, gdy domagano się od niego, żeby zwolnił z pracy przynajmniej paru dziennikarzy spośród swojego zespołu, dowiedział się, że w "Polityce" pisze kilku autorów pochodzenia żydowskiego. - To byli ci najlepsi - zaśmiał się. Dodał, że w wiecach i demonstracjach przeciwko syjonistom, uczestniczyły setki tysięcy ludzi, a więc z całą pewnością nie tylko aktyw PZPR.

Po Marcu 1968 r., gdy część liderów PZPR sięgnęła po argumenty rasistowskie przeciwko rodzącej się opozycji demokratycznej i w walce o władze w partii, z Polski wyemigrowało kilkadziesiąt tysięcy Żydów.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku