Czechy: Prawica zaprzecza zbrodniom nazistów

[2006-01-17 09:51:43]

Prawicowa, nacjonalistyczna Partia Narodowa (Národní Strana) odsłoni w najbliższą sobotę w Letach pomnik ku czci ofiar II wojny światowej. W wydarzeniu tym nie byłoby nic bulwersującego, gdyby nie wypowiedzi działaczy NS.

Do obozu koncentracyjnego w Letach wywożono głównie czeskich Romów. Śmierć poniosło w nim około 300 członków tej narodowości. Pozostali trafiali do innych obozów zagłady, głównie do Oświęcimia i Brzezinki. Tymczasem czescy narodowcy zaprzeczają tym zbrodniom nazistów. Twierdzą, że Lety były normalnym obozem pracy, a Romowie umierali z powodu braku higieny i chorób.

Na kamieniu pamiątkowym, który narodowcy chcą wystawić na terenie obozu w Letach, napisano jedno słowo - "Ofiarom". Petr Eliáš - jeden z liderów NS - zastrzegł, że żadne inne słowa nie pojawią się na pomniku. Tymczasem przedstawiciele organizacji romskich domagają się, aby pomnik głosił, że w Letach znajdował się obóz koncentracyjny, w którym naziści zabijali Romów.

Przedstawiciele organizacji romskich zapowiedzieli swój protest przeciwko pomnikowi. Zamierzają także zainteresować tą sprawą czeskie władze oraz czeskich europosłów.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 lipca:

1789 - Zdobycie Bastylii przez lud Paryża - początek Rewolucji Francuskiej.

1873 - Górnicy kopalni cynku Szarlej w Piekarach Śl. rozpoczęli strajk okupacyjny. W starciach z pruską policją i wojskiem, zginęło 9 górników. Strajk zakończono po 5 dniach. Udało się uzyskać podwyższenie wynagrodzeń, skrócenie dniówek dla młodocianych i kobiet

1877 - USA: Podczas strajku generalnego w Chicago doszło do walk robotników z policją. Co najmniej 30 osób zginęło od kul policji.

1878 - USA: Wielki strajk kolejarzy.

1896 - Urodził się Buenaventura Durruti, hiszpański anarchista, działacz polityczny i związkowy, przywódca CNT-FAI.

1979 - Nikaragua: Upadek prawicowego reżimu Somozy - władzę przejmują sandiniści.

1986 - Francja: W przemówieniu z okazji Dnia Bastylii, prezydent Mitterand oświadczył, że nie podpisze dekretu rządu Chiraca o reprywatyzacji 65 przedsiębiorstw państwowych.


?
Lewica.pl na Facebooku