Czad: Starcia z rebeliantami

[2006-04-18 15:06:58]

Od kilku dni dochodzi w Czadzie do zamieszek i starć między armią rządową i rebeliantami skupionymi w Zjednoczonym Froncie Odnowy (FUC).

13 kwietnia doszło do spotkania prezydentów Czadu Idrissa Déby`ego i Francji Jacquesa Chiraca. Déby zapewnił francuskiego prezydenta że armia panuje nad sytuacją. Rzecznik prasowy francuskiego ministerstwa spraw zagranicznych Jean-Baptise Mattéi oświadczył jednak, że "sytuacja w Czadzie jest bardzo niepokojąca" i jeśli dojdzie do eskalacji działań wojskowych, w konflikt zaangażuje się stacjonujący tam 1300-osobowy kontyngent francuskich żołnierzy.

13 kwietnia po ataku rebeliantów z FUC na stolicę Czadu – Ndżamenę, rząd kraju zerwał stosunki dyplomatyczne z sąsiednim Sudanem. Czad oskarża rząd w Chartumie o inspirowanie i wspieranie rebelii, oficjalnie określając rebeliantów mianem "sudańskich najemników".

Czadyjczycy nakazali wszystkim sudańskim dyplomatom natychmiastowe opuszczenie swego terytorium. Prezydent Idriss Déby zagroził ponadto, że wypędzi z terytorium Czadu ponad 200 tys. przebywających na nim uchodźców z sudańskiego Darfuru, jeżeli ONZ i Unia Afrykańska nie pomogą mu zatrzymać podejmowanych przez Sudan prób zdestabilizowania kraju.

Czad oskarżał też Sudańczyków o próbę rozszerzenia krwawego konfliktu w nadgranicznej sudańskiej prowincji Darfur na terytorium Czadu. Arabscy milicjanci – tzw. Dżandżawidzi, mieli w ciągu ostatnich miesięcy kilkakrotnie wkraczać na terytorium Czadu w pościgu za uciekającą przed czystkami etnicznymi czarną ludnością. Mieli się przy tym dopuszczać kradzieży bydła, mordów i gwałtów zarówno na uciekinierach jak i na obywatelach Czadu. Sudan oskarża z kolei Czad o wspieranie zbrojnej opozycji chrześcijan i animistów z południa walczących z rządem w Chartumie.

Rebelia wzniecona przez FUC trwa od października ubiegłego roku gdy część żołnierzy armii rządowej (przede wszystkim wywodzących się z grupy etnicznej Zaghawa) zdezerterowała i rozpoczęła walkę z rządem. Ich celem jest obalenie rządzącego Czadem od 1990 r. prezydenta Déby’ego. W ostatnich miesiącach przyłączały się do nich kolejne jednostki armii rządowej, a w lutym dwóch jej generałów – a zarazem krewnych prezydenta.

Przeciwko możliwej interwencji wojskowej Francji zaprotestował Czadyjski Front na rzecz Jedności i Socjalizmu (Action du Tchad pour l’Unité et le Socialisme). Zdaniem działaczy lewicowej partii interwencja ta ma na celu wyłącznie zachowanie przy władzy obecnego prezydenta.

Liderzy ACTUS wezwali także społeczność międzynarodową do potępienia dyktatorskich rządów Idrissa Déby’ego.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku