Sejm znowelizował ustawę o policji

[2002-05-24 16:41:43]

Sejm, opierając się na projekcie rządowym, znowelizował ustawę o policji, rozszerzając możliwość stosowania przez nią broni. Za uchwaleniem ustawy bez dodatkowych poprawek głosowało 368 posłów, przeciw było 24, a wstrzymało się od głosu 5.

Projekt rządowy pierwotnie przewidywał wykreślenie z ustawy o policji zapisu nakazującego policjantowi takie strzelanie do przestępcy, by nie narazić go na kalectwo lub utratę życia. Został on w końcu zmieniony na zapis, który ma obligować funkcjonariuszy do takiego strzelania, by "wyrządzić możliwie najmniejszą szkodę".

Obecnie policjant będzie mógł użyć broni nawet w tłumie w zależności od sytuacji, w jakiej się znalazł. Nie będzie już musiał się kierować tym, aby nie zabić przestępcy.

Poseł SLD Jerzy Dziewulski uznał za dobre rozwiązanie przepis, który zdejmuje z policjanta obowiązek tłumaczenia się przed prokuratorem, dlaczego strzelił np. w brzuch bandyty a nie w nogę.

Jak stwierdziła sprawozdawca komisji sejmowej zajmującej się nowelizacją ustawy o policji, poseł Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska (SLD), nie ma mowy o przyzwoleniu na wykonywanie wyroków śmierci na przestępcach - chodzi o mniej skrępowane użycie broni w sytuacjach ekstremalnych.

Sejm ogrzucił drugą część rządowego projektu, na mocy którego zabójca policjanta miał być automatycznie karany karą dożywocia bez możliwości ubiegania się o warunkowe zwolnienie albo karą 25 lat więzienia. Gdyby ten projekt przeszedł, oznaczałoby to, że zabójstwo policjanta byłoby traktowane surowiej niż zabójstwo innej osoby, które zagrożone jest karą od 8 lat więzienia.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


16 lipca:

1896 - Urodził się Trygve Lie, norweski polityk lewicowy, jeden z liderów Partii Pracy. W latach 1946-1952 pełnił funkcję Sekretarza Generalnego ONZ.

1978 - Została założona Partia Socjalistów Katalonii.


?
Lewica.pl na Facebooku