Lubelszczyzna: Strajki w Delii i Cukrowni Wożuczyn wciąż trwają

[2006-09-15 10:40:39]

W dwóch zakładach na terenie województwa lubelskiego - zamojskiej Delii i Cukrowni Wożuczyn wciąż trwają strajki.

Region Środkowowschodni NSZZ "Solidarność" organizuje 15 września w Zamościu protest, który jest spowodowany brakiem skutków strajków w obu zakładach. W razie niepowodzenia akcji strajkowej w Wożuczynie i Zamościu pracę może stracić łącznie 500 osób, w tym wiele w wieku przedemerytalnym.

Michał Buksiński, prezes Synergii (właściciel działek i budynków, na których znajduje się Delia) złożył do zamojskiej policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Według niego, szwaczki "utrudniają korzystanie z majątku". Związkowcy zapowiedzieli, że jeśli policja przyjdzie z nakazem prokuratorskim, opuszczą zakład, a strajk okupacyjny będzie się dalej toczył za bramą zakładu.

W najbliższym czasie prokuratura okręgowa w Zamościu ma rozpocząć postępowanie karne przeciwko kierownictwu firmy. Trzy osoby zarządzające spółką mają być oskarżone o długofalowe łamanie prawa pracy. Chodzi m.in o nieodprowadzanie składek na ubezpieczenie zdrowotne i nieudzielanie urlopów. W związku ze sprawą przesłuchano już 500 osób.

W Cukrowni Wożuczyn, której pracownicy protestują przeciwko likwidacji zakładu głodówka trwa już trzeci tydzień.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz skierował do minister pracy i polityki społecznej Anny Kalaty list w sprawie protestujących pracowników. Jego zdaniem, Skarb Państwa nie podjął skutecznych działań na rzecz rozwiązania tej sytuacji. Dodał, że wciąż wybuchają nowe protesty w branży cukrowniczej: 11 września bezterminowy strajk rozpoczęli pracownicy cukrowni w Częstocicach (woj. świętokrzyskie), a 7 września w Leśmierzu (woj. łódzkie) odbył się protest plantatorów buraków cukrowych.

Guz przypomniał, że pracownicy cukrowni domagają się rzeczy zasadniczej, czyli utrzymania miejsc pracy. Podkreślił ponadto, że jest zwolennikiem jak najszerszego uruchomienia środków finansowych z Funduszu Pracy aby pomóc Krajowej Spółce Cukrowej w tworzeniu alternatywnej produkcji i miejsc pracy.

W regionie do protestu przygotowują się także związkowcy z Lubelskiego Węgla "Bogdanka" S.A., którzy sprzeciwiają się włączeniu ich kopalnii do grupy energetycznej ENEA. W zakładzie powołano Międzynakładowy Komitet Strajkowy, ma odbyć się także referendum strajkowe.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku