Iran: Mimo zapewnień władz, kamienowania wciąż się odbywają

[2007-06-30 00:18:28]

Obecny zwierzchnik wymiaru sprawiedliwości w Iranie, ajatollah Mahmoud Hashemi Shahroudi wydał dekret zawieszający wykonywanie wszelkich wyroków śmierci poprzez ukamienowanie, choć przepis zezwalający na nie pozostał niezmieniony. Powitane to zostało jako krok w kierunku zaprzestania wykonywania egzekucji tym sposobem.

Ostatnio dowiedziono jednak, iż pomimo rozporządzenia wydanego przez Shahroudiego, kamienowania są wciąż wykonywane w Iranie, choć nie publicznie, tylko w obrębie więzień, bez udziału postronnych i mediów. Władze Irańskie stanowczo zaprzeczają temu i starają się trzymać egzekucje w tajemnicy, choć wiadomości o nich i tak przedostają się.

Jedną z oczekujących na ukamienowanie jest 34-letnia Malak Ghorbany, matka dwójki dzieci, skazana za "cudzołóstwo". Według irańskiego kodeksu karnego cudzołóstwem jest każdy kontakt seksualny pomiędzy osobami nie pozostającymi w związku małżeńskim (nawet jeżeli oboje są w stanie wolnym).

Prawo irańskie określa nawet wielkość ciskanych w ofiarę kamieni, które nie mogą być "zbyt małe", aby nie ograniczać bólu, ani też "zbyt duże", aby nie powodować śmierci na miejscu.

Według źródeł zbliżonych do Amnesty International i innych kampanii w tym roku wykonano co najmniej kilka egzekucji przez ukamienowanie. Wszystkie uzyskały osobistą aprobatę Shahroudiego, który jako głowa sądownictwa jest władny stosować prawo łaski.

Krzysztof Pacyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki
Zapraszam
LeftRadio - Lewicowe radio
Internet
-

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - W USA miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


 
Lewica.pl na Facebooku