Włocławek: Młodzi Socjaliści za usunięciem krzyży

[2009-12-14 10:28:02]

Sekretariat Okręgowy Stowarzyszenia Młodych Socjalistów we Włocławku (w składzie: Justyna Borkowska, Przemysław Jarzembowski, Marcin Matuszewski) wydał 7 grudnia oświadczenie, skierowane do dyrekcji szkół ponadgimnazjalnych w tym mieście, z apelem o usunięcie z nich krzyży.

Umieszczanie symboli religijnych w instytucjach publicznych jest działaniem sprzecznym z postanowieniami Konstytucji RP (art. 25, ust. 2). Co więcej, Rzeczpospolita jako sygnatariusz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jest zobowiązana do przestrzegania praw wynikających z tej umowy, a więc także ostatniego, precedensowego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który stwierdza wyraźnie, że umieszczenie symboli religijnych w przestrzeni publicznej jest naruszeniem wolności sumienia gwarantowanej przez tę Konwencję - napisali w apelu Młodzi Socjaliści.

Uzasadniając swój apel, stwierdzili - Jest sytuacją niebywałą, by w państwie demokratycznym, którego niezbywalną cechą jest pluralizm, instytucja publiczna faworyzowała konkretny światopogląd. (...) Zdajemy sobie sprawę, iż kwestia religijności jest materią niezwykle delikatną. Władze szkoły powinny jednak dać podopiecznym dobry przykład praworządności i legalizmu. Usuwanie symboliki religijnej ze szkół nie jest przecież walką z konkretnym wyznaniem. To dowód na istnienie pluralizmu światopoglądowego, zgody na poszerzanie horyzontów myślowych młodych ludzi, tolerancji i akceptacji, co przecież jest zadaniem każdej placówki oświatowej.

Apel Młodych Socjalistów został skomentowany przez lokalne media. W wywiadzie dla Radia Pomorza i Kujaw, 11 grudnia, przewodniczący Rady Wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej - Krystian Łuczak, stwierdził, że zawieszanie innych symboli lub zdejmowanie krzyży jest inicjatywą skrajną i lewacką, a sami sygnatariusze rzeczonego apelu - Młodzi Socjaliści - nie mają nic wspólnego z SLD. Nam jest we współczesnym świecie niepotrzebna żadna wojna z Kościołem, z krzyżami, z Panem Bogiem - konkludował. Zaznaczył jednak, że - jego zdaniem - należy uszanować wolność wyznania oraz uwzględniać głos mniejszości.

Z podobną petycją wyszła wcześniej grupa uczniów XIV LO we Wrocławiu. Dyrektor szkoły, Marek Łaźniak, choć początkowo deklarował poparcie dla wniosku uczniów (proponując przeniesienie krzyży do sal przeznaczonych do nauki katechezy), to jednak później go odrzucił. Zapowiedział także przeprowadzenie 16 grudnia szkolnej debaty w tej sprawie.

Podejmując decyzję o pozostawieniu krzyży we wszystkich salach, dyrektor Łaźniak powołał się na rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej z 1992 roku, dotyczące warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

Rozporządzenie mówi, że krzyże mogą wisieć, ale niczego nie nakazuje. Ich umieszczanie w salach szkolnych powinno być wynikiem wspólnej woli całego środowiska szkolnego i nie powodować napięć ani konfliktów - wyjaśniał Grzegorz Żurawski, rzecznik MEN.

Głos w tej sprawie zabrał również w mediach były minister edukacji w rządzie PiS, a obecnie europoseł ze Śląska - prof. Ryszard Legutko. Inicjatywę licealistów określił mianem szczeniackiej zadymy, a samych zainteresowanych nazwał rozwydrzonymi smarkaczami. Proponował także wymierzenie im kary.

Zuzanna Niemier, tegoroczna maturzystka i współautorka petycji uczniów XIV LO we Wrocławiu, powiedziała - Zastanawiamy się, jak zareagować na słowa pana posła. Pana posła chroni immunitet, więc pozywanie go do sądu nie ma chyba sensu. Ale z drugiej strony skandalem jest, że były minister edukacji mówi w ten sposób o uczniach i swoich rodakach. Dlatego najprawdopodobniej zaczniemy od powiadomienia o jego słowach Parlamentu Europejskiego.

Nawiązując do inicjatywy wrocławskich licealistów, Stowarzyszenie Krucjata - Młodzi w Życiu Publicznym działające przy Instytucie im. ks. Piotra Skargi zorganizowało 8 grudnia we Wrocławiu pikietę w obronie obecności krzyży w przestrzeni publicznej. Krzyż jest częścią polskiej kultury. Przez całe wieki nikomu nie przeszkadzał. Jeśli trzeba będzie, podejmiemy kolejne akcje w obronie krzyży - zapowiedział jeden z organizatorów akcji, Piotr Waszkiewicz.

Z drugiej strony, europosłanka SLD z Małopolski i Świętokrzyskiego, prof. Joanna Senyszyn - na konferencji prasowej zorganizowanej 16 listopada w Krakowie - zadeklarowała gotowość udzielenia pomocy osobom domagającym się usunięcia krzyży, w ramach polskiego wymiaru sprawiedliwości, jak również w Strasburgu i Brukseli. Senyszyn jest od niedawna wiceprzewodniczącą Platformy Parlamentu Europejskiego na rzecz Świeckiego Państwa.

Rafał Kamiński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 listopada:

1819 - W Nuneaton urodziła się George Eliot, właśc. Mary Ann Evans, angielska pisarka należąca do czołowych twórczyń epoki wiktoriańskiej.

1869 - W Paryżu urodził się André Gide, pisarz francuski. Autor m.in. "Lochów Watykanu". Laureat Nagrody Nobla w 1947 r.

1908 - W Łodzi urodził się Szymon Charnam pseud. Szajek, czołowy działacz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zastrzelony podczas przemówienia do robotników fabryki Bidermana.

1942 - W Radomiu grupa wypadowa GL dokonała akcji odwetowej na niemieckie kino Apollo.

1944 - Grupa bojowa Armii Ludowej okręgu Bielsko wykoleiła pociąg towarowy na stacji w Gliwicach.

1967 - Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą Izrael do wycofania się z okupowanych ziem palestyńskich.

2006 - W Warszawie zmarł Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.


?
Lewica.pl na Facebooku