
Młodzi Socjaliści bronią bibliotek przed likwidacją
[2010-01-26 09:26:53]
Działacze stowarzyszenia Młodzi Socjaliści rozpoczęli akcję informacyjną oraz protestacyjną, mającą na celu powstrzymanie - zapowiadanych przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego z PO - zmian w prawie, które pozwalałyby na łączenie bibliotek w mniejszych miejscowościach z innymi lokalnymi instytucjami (według kryterium dochodowości). Zdaniem Młodych Socjalistów - mogłoby to stanowić podstawę do ich praktycznej likwidacji.
Działacze stowarzyszenia wezwali do ogólnospołecznego poparcia dla Listu Otwartego do Premiera Donalda Tuska w tej sprawie (jego treść dostępna jest tutaj), wystosowanego m.in. przez ludzi nauki i kultury.
Na terenie Pomorza przystąpili również do akcji rozdawania ulotek informacyjnych na temat zagrożeń wynikających z zapowiadanych zmian w prawie. Odwiedzili m.in. Kartuzy, Żukowo, Przodkowo. Przyłączyli się do nich również działacze - oficjalnie współpracującej ze stowarzyszeniem - Polskiej Partii Socjalistycznej.
19 stycznia Młodzi Socjaliści odwiedzili - jako pierwszy - powiat kartuski. Jak podają - zagrożone likwidacją byłyby tam filie biblioteki publicznej w Kiełpinie, Mirachowie i Staniszewie. Działacze rozmawiali m.in. z Elżbietą Gizelą z Kiełpina, która przybliżyła im kwestię czytelnictwa w tej wsi. Na 3,5 tysiąca mieszkańców Kiełpina z biblioteki korzysta ponad 350 osób, czyli więcej niż 10 procent. Zdaniem Gizeli i Młodych Socjalistów - oznacza to, że biblioteka publiczna jest potrzebna, spełnia ważną rolę w edukacji młodzieży szkolnej, ale nie tylko - ułatwia dotarcie do słowa pisanego ponad 100 osobom, które nie są ani uczniami, ani studentami: rolnikom, pracującym oraz bezrobotnym.
Dlaczego likwidować biblioteki wiejskie, skoro jest to być może ostatnia już ostoja kultury i nauki samodzielnego myślenia? Czy mamy wszyscy dać się ogłupić reżimowej telewizji?! - mówiła Alicja Szczypta (MS - PPS). Wręcz przeciwnie, naszym zdaniem należy nie likwidować, ale rozwijać biblioteki w małych miejscowościach, również dlatego, że prócz funkcji czysto bibliotecznej, która jest niezbędna, pełnią one także inną rolę kulturową i kulturalną: są miejscem spotkań kół zainteresowań, dyskusji, debat oraz nierzadko działalności grup aktywnie uprawiających i popularyzujących kulturę - dodała.
Według badań Biblioteki Narodowej z 2008 roku przy rosnących cenach książek najpopularniejszym ich źródłem pozostają biblioteki (40 proc.), zwłaszcza publiczne (27 proc.). W Polsce działa ok. 8,5 tys. bibliotek i 1600 punktów bibliotecznych. Zatrudniają one ok. 18 tys. bibliotekarzy. Jak długo będziemy mogli jeszcze uznawać te dane za aktualne? - podają na swojej stronie Młodzi Socjaliści.
Nie oddamy bibliotek wiejskich! - stanowczo podkreślają działacze lewicowego stowarzyszenia i zapowiadają kolejne działania w tym kierunku.
Andrzej Wiśniewski
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?