Polska wygrała z Komisją Europejską ws. GMO

[2010-12-23 15:15:34]

9 grudnia zapadł wyrok Sądu Unii Europejskiej (I instancji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości) w Luksemburgu, unieważniający decyzję Komisji Europejskiej, która zabraniała Polsce wprowadzenia zakazu upraw roślin genetycznie modyfikowanych (GMO). Doszło do tego dzięki wytknięciu błędu proceduralnego Komisji Europejskiej przez polski rząd.

O zamiarze wprowadzenia zakazu upraw GMO Polska poinformowała Komisję w kwietniu 2007 r., w związku z odstępstwem od unijnej dyrektywy, która nie zezwalała na tego typu zakazy na terenie państw UE. 12 października 2007 r. KE w trybie przyspieszonej procedury pisemnej przyjęła decyzję odrzucającą zgłoszone przez Polskę odstępstwo. Argumentowano, że Polska nie przedstawiła badań naukowych, które wystarczająco uzasadniałyby zakaz. Jednak decyzja ta została oficjalnie przekazana polskiemu rządowi dopiero 4 grudnia 2007 r., czyli po upływie 6 miesięcy - maksymalnego okresu czasu przewidzianego na notyfikację decyzji Komisji Europejskiej. (...) Z chwilą upływu tego terminu projekt ustawy (przyp. red.: polskiego porządku prawnego) został więc uznany za zatwierdzony i w konsekwencji nie mógł zostać odrzucony przez Komisję Europejską w drodze zaskarżonej decyzji. Z całości powyższych rozważań wynika, że należy (...) stwierdzić nieważność zaskarżonej decyzji. Ponieważ Komisja przegrała sprawę, należy - zgodnie z żądaniem Rzeczpospolitej Polskiej - obciążyć ją kosztami - ogłoszono w najnowszym wyroku Sądu UE.

Komisja Europejska próbowała wcześniej odeprzeć zarzuty rządu polskiego dotyczące przekroczenia proceduralnego terminu notyfikacji jej decyzji, powołując się na wcześniejszą wymianę korespondencji e-mailowej z rządem oraz na "błąd techniczny". Jej linia obrony została jednak oddalona.

Jeszcze przed nadaniem sprawie toku prawnego przed Sądem UE, w liście z 20 grudnia 2007 r., Komisja Europejska powtórzyła swoje wcześniejsze stanowisko i próbowała zniechęcić Polskę do prób podważenia jej decyzji ws. GMO w Luksemburgu. Uprzejmie przypominamy, iż państwo członkowskie nie powinno wykorzystywać przyczyn formalnych jako podstawy naruszenia istotnych części prawa wspólnotowego ani wprowadzać utrudnień w funkcjonowaniu rynku wewnętrznego - ostrzegał przedstawiciel KE. Naciski te nie skłoniły jednak Polski do wycofania się ze złożenia pozwu przeciwko KE, który wsparły później rządy kilku innych państw unijnych - Czech, Grecji i Austrii.

W wyniku toczącego się postępowania oraz wyroku Sądu UE, Komisja Europejska złagodziła swoje dotychczasowe stanowisko ws. GMO. Przedstawiła propozycję, by decyzję o ew. dopuszczeniu lub zakazie upraw GMO pozostawić poszczególnym państwom członkowskim. Według zaproponowanych zmian w prawie europejskim, państwa członkowskie nie mogłyby jednak zakazać importu i handlu dopuszczonymi w UE odmianami kukurydzy, soi, buraków cukrowych czy bawełny GMO. Bez zmian ma pozostać również unijny system, oparty na opinii naukowców i ocenie wpływu na środowisko i zdrowie ludzi, autoryzacji konkretnych odmian do dopuszczenia na rynek UE.

Damian Chodorek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


12 stycznia:

1876 - W San Francisco urodził się Jack London, pisarz amerykański. Idee socjalistyczne łączył z teorią walki o byt.

1896 - W Bonansa w Aragonii urodził się Joaquín Maurín, hiszpański polityk, jeden z liderów POUM.

1912 - Urodził się Julian Nowicki, polski komunista, robotnik, działacz KPP, sekretarz Związku Zawodowego Robotników Rolnych, organizator kilku demonstracji. Podczas jednej z nich zginął, zastrzelony przez przebranego za robotnika policjanta.

1919 - Jednodniowy strajk powszechny w Zagłębiu Dąbrowskim ogłoszony przez Radę Delegatów Robotniczych; żądania uwolnienia więźniów politycznych i zaprzestania wojny z bolszewicką Rosją.

1932 - Demokratka Hattie Caraway z Arkansas jako pierwsza kobieta zwyciężyła w wyborach do Senatu USA.

1964 - Na Zanzibarze wybuchła rewolucja, w wyniku której obalono sułtana i ustanowiono Republikę Zanzibaru i Pemby.

2009 - George Abela (Partia Pracy) został wybrany na stanowisko prezydenta Malty.

2010 - Trzęsienie ziemi zniszczyło Haiti. Zginęło co najmniej 230 tysięcy osób, 300 tysięcy zostało rannych.

2010 - Zmarł Daniel Bensaïd, filozof, teoretyk francuskiego trockizmu.

2024 - W Warszawie został zawiązany CEEGLA (Central-Eastern European Green Left Alliance – Sojusz Zielonej Lewicy Europy Środkowo-Wschodniej) – sojusz zielonych i lewicowych organizacji z Europy Środkowo-Wschodniej.


?
Lewica.pl na Facebooku