Trybunał Konstytucyjny nie zajął się Komisją Majątkową

[2011-01-31 17:00:27]

Trybunał Konstytucyjny odroczył bezterminowo swoje posiedzenie ws. Komisji Majątkowej. W dniu dzisiejszym, 31 stycznia, Trybunał miał wydać orzeczenie dotyczące skargi grupy posłów SLD ze stycznia 2009 r. dotyczącej domniemanej niekonstytucyjności trybu procedowania Komisji Majątkowej (w związku z jednoinstancyjnością, czyli brakiem możliwości odwołania od jej decyzji).

Sędziowie Trybunału przychylili się do prośby marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, który w specjalnie przesłanym piśmie wnioskował o przełożenie terminu obrad w sprawie Komisji Majątkowej. Poinformował w nim Trybunał, że przygotowana przez rząd PO-PSL, a później przegłosowana przez Sejm i Senat nowelizacja ustawy o stosunku państwo-Kościół, likwidująca Komisję Majątkową, wejdzie w życie 1 lutego, a więc w dniu jutrzejszym i od tego czasu skarga dotycząca Komisji może już zostać uznana za bezprzedmiotową. Według jednego z wnioskodawców tej skargi, posła SLD Sławomira Kopycińskiego swoją prośbę marszałek tłumaczył m.in. opinią o możliwości zachwiania równowagi finansów publicznych ze względu na ewentualne roszczenia poszkodowanych przez Komisję (w przypadku stwierdzenia jej nielegalności).

Do wniosku marszałka Sejmu przychylił się dzisiaj również przedstawiciel wnioskodawców skargi, poseł SLD Stanisław Rydzoń.

Komisja Majątkowa działała na podstawie ustawy o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego z 19 maja 1989 r., przyjętej przez ostatni Sejm PRL. Komisja Majątkowa miała za zadanie zwracanie Kościołowi rzymskokatolickiemu tych ziem, które nie podlegały ustawie o nacjonalizacji mienia z 1950 r., gdyż nie przekraczały powierzchni 50 ha, lecz mimo tego były - z naruszeniem ówczesnych przepisów - nacjonalizowane (często również bez wydawania odpowiednich pokwitowań). W jej 12-osobowym składzie zasiadało po sześciu przedstawicieli MSWiA i sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Komisji - oprócz jednoinstancyjnego trybu procedowania - zarzucano różne nadużycia, w tym przekazywanie podmiotom kościelnym ziem im nienależnych czy działania korupcyjne, w związku z którymi toczy się obecnie kilka postępowań prokuratorskich. Poszkodowanymi w wyniku prac Komisji Majątkowej miały być m.in. podmioty samorządowe, w których posiadaniu znajdowały się w międzyczasie ziemie przekazane później Kościołowi.

Joanna Darkiewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 stycznia:

1904 - Lud Herero w południowo-zachodniej Afryce rozpoczął powstanie przeciw kolonistom niemieckim.

1919 - Dekret o obowiązkowym ubezpieczeniu na wypadek choroby i macierzyństwa.

1919 - Dekret o utworzeniu urzędu do walki z lichwą i spekulacją przy Ministerstwie Aprowizacji.

1919 - W niemieckim porcie Cuxhaven k. Hamburga Rada Robotnicza i Żołnierska ogłosiły powstanie Socjalistycznej Republiki Cuxhaven.

1923 - W tzw. procesie świętojurskim kilkudziesięciu działaczy komunistycznych zostało skazanych na wyroki do trzech lat więzienia.

1940 - W Krakowie powstał pierwszy oddział bojowy OKR PPS (WRN), którym dowodził M. Bomba.

1947 - Została założona Włoska Partia Socjaldemokratyczna (PSDI).

1953 - Na wygnaniu we Francji zmarł Noe Zhordania, mienszewik, premier demokratycznej Gruzji.

2002 - Do amerykańskiej bazy Guantanamo przetransportowano pierwszych więźniów.

2007 - Socjaldemokrata Alfred Gusenbauer został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku