Tunezja: Parytet na listach wyborczych

[2011-04-22 12:44:57]

Wszystkie partie startujące w lipcowych wyborach muszą zgłosić listy wyborcze, zachowujące ścisłą równowagę płci (50:50). Przyspieszone wybory w Tunezji odbędą się ze względu na obalenie w styczniu 23-letnich rządów prezydenta Zin el-Abidin Ben Alego. Wówczas obawiano się, że reżim wojskowy zostanie zastąpiony przez reżim islamski. W kontekście praw kobiet mogłoby to oznaczać ograniczenie ich aktywności społecznej do tradycyjnych ról. Stało się jednak inaczej. Nawet islamski ruch Nahda, który po 30 latach istnienia po raz pierwszy zalegalizowano w marcu br. opowiedział się za nowym prawem wyborczym.

Kobiety w Tunezji są w porównaniu do innych krajów muzułmańskich relatywnie aktywne. Stanowią 1/4 siły roboczej, połowę osób studiujących oraz 1/4 korpusu dyplomatycznego. Ich względnie korzystna pozycja zagwarantowana została przez Kodeks Cywilny (Code du statut personnel) z 1956 roku, zakazujący poligamii oraz wyrzeczenia się żony przez męża, co było postępową postawą w kręgu krajów arabskich. Oczywiście, wobec patriarchalnej kultury i tradycji prawo nie było w stanie zagwarantować kobietom równości. Jaśminowa rewolucja jednak umożliwiła kobietom włączenie się do polityki - wspólnie z mężczyznami protestowały i wychodziły na ulice. To szansa na ich rzeczywiste równouprawnienie i zmianę kulturowych wyobrażeń o kobiecości i męskości.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku