Sejm: Sześć głosów od całkowitego zakazu aborcji

[2011-08-31 22:29:45]

31 sierpnia Sejm w drugim czytaniu odrzucił projekt ustawy obywatelskiej zaostrzający przepisy aborcyjne. Projekt przepadł różnicą pięciu głosów. Za wnioskiem o odrzucenie projektu zakazującego aborcji głosowało 191 posłów; 186 - było przeciw; pięciu wstrzymało się od głosu. Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zakładał m.in. wykluczenie z prawa tych wyjątków, które dopuszczają obecnie w Polsce aborcję (m.in. gwałt, zagrożenie życia kobiety w ciąży). Autorzy projektu chcieli także zmiany tytułu obowiązującej ustawy na: "O ochronie życia ludzkiego od poczęcia". Projekt poparło całe PiS, prawie całe PSL i PJN oraz 15 posłów PO - m.in. Mirosław Sekuła, Jan Filip Libicki i Roman Kosecki. Przeciw było całe SLD i SdPl, a także większość posłów PO.

Posłowie zagłosowali również przeciw projektowi SLD liberalizującą przerywanie ciąży. Projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie przygotowany przez SLD wprowadzał refundację aborcji i środków antykoncepcyjnych oraz edukację seksualną do szkół, Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu Za wnioskiem o odrzucenie projektu zagłosowało 369 posłów; przeciw - 31 ; dwóch - wstrzymało się od głosu. Projekt poparli tylko posłowie SLD. Projekt zakładał prawo do aborcji do 12. tygodnia ciąży na wniosek kobiety. Po upływie 12 tygodni, aborcja byłaby dopuszczalna tylko w trzech przypadkach: gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego, stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety oraz gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Placówki zdrowia, które mają podpisany kontrakt z NFZ, nie miałyby prawa (zasłaniając się np. tzw. klauzulą sumienia) odmówić kobietom przeprowadzenia legalnego zabiegu przerwania ciąży.

SLD uważa, że jego projekt powinien wejść w życie, gdyż w państwie prawa każdy obywatel powinien mieć możliwość wyboru dotyczącego kwestii światopoglądowych. Sojusz zapowiedział, że na początku przyszłej kadencji Sejmu złoży ponownie swój projekt.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 stycznia:

1904 - Lud Herero w południowo-zachodniej Afryce rozpoczął powstanie przeciw kolonistom niemieckim.

1919 - Dekret o obowiązkowym ubezpieczeniu na wypadek choroby i macierzyństwa.

1919 - Dekret o utworzeniu urzędu do walki z lichwą i spekulacją przy Ministerstwie Aprowizacji.

1919 - W niemieckim porcie Cuxhaven k. Hamburga Rada Robotnicza i Żołnierska ogłosiły powstanie Socjalistycznej Republiki Cuxhaven.

1923 - W tzw. procesie świętojurskim kilkudziesięciu działaczy komunistycznych zostało skazanych na wyroki do trzech lat więzienia.

1940 - W Krakowie powstał pierwszy oddział bojowy OKR PPS (WRN), którym dowodził M. Bomba.

1947 - Została założona Włoska Partia Socjaldemokratyczna (PSDI).

1953 - Na wygnaniu we Francji zmarł Noe Zhordania, mienszewik, premier demokratycznej Gruzji.

2002 - Do amerykańskiej bazy Guantanamo przetransportowano pierwszych więźniów.

2007 - Socjaldemokrata Alfred Gusenbauer został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku