Poznań: Wznowiono postępowanie w sprawie pobicia Bartolika

[2011-09-17 23:56:26]

Wydział III Nadzoru nad Postępowaniem Przygotowawczym Prokuratury Okręgowej w Poznaniu postanowił wznowić umorzone wcześniej postępowanie w sprawie pobicia działacza lewicowego, publicysty i tłumacza Pawła Michała Bartolika, do którego doszło w nocy z 26 na 27 czerwca 2010 r. na terenie Poznańskiego Towarzystwa Wioślarzy "Tryton".

Postępowanie to zostało umorzone 23 listopada 2010 r. decyzją nadkomisarza Sławomira Kaczmarka z komisariatu Poznań-Wilda. Decyzja ta została zatwierdzona przez prokuratorkę Prokuratury Rejonowej Poznań-Wilda Ewę Kruś. Bartolik odwołał się następnie do Sądu Rejonowego Poznań-Wilda i Nowe Miasto, jednakże sędzia Tamara Grzelak postanowiła 16 lutego 2011 r. o utrzymaniu w mocy postanowienia o umorzeniu postępowania. Wyrok natychmiast się uprawomocnił.

Bartolik napisał 21 lipca pismo w tej sprawie do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Wspominał w nim między innymi o błędzie faktograficznym w orzeczeniu Tamary Grzelak, która utrzymywała, że przesłuchano wszystkich wskazanych przez pokrzywdzonego świadków, mimo iż organy ścigania nie podjęły żadnych kroków w celu przesłuchania byłego trenera mężczyzn w "Trytonie", którego Bartolik wskazał jako prawdopodobnego sprawcę pobicia.

Bartolik stwierdza, że wyrok cechujący się taką faktograficzną nieścisłością narusza jego konstytucyjne prawo do obiektywnych, sprawiedliwych i słusznych decyzji sądowych. Sędzię, która popełnia w orzeczeniu wyroku tak ewidentny błąd faktograficzny, można określić jedynie mianem partaczki, podobnie jak mianem partacza określamy chirurga, który myli rękę z nogą. Za tak haniebną fuszerkę Tamara Grzelak powinna zostać pozbawiona prawa do wykonywania zawodu - komentuje Bartolik. Zapowiada też, że zastanowi się nad możliwymi krokami prawnymi przeciwko Tamarze Grzelak i innym osobom, które doprowadziły do umorzenia postępowania w sprawie jego pobicia.

W piśmie do Seremeta Bartolik stwierdza też, że uzasadnienie wyroku sporządzone zostało w sposób niechlujny, wskazując, że figuruje w nim jako Paweł Bartosik, zaś autor opinii prawnej w przedmiotowej sprawie Przemysław Konieczniak figuruje w orzeczeniu jako Paweł Konieczniak.

Prokuratura Generalna przekazała pismo Bartolika do jednostek organizacyjnych prokuratury w Poznaniu. W kolejnym piśmie, adresowanym do nich, wskazał on na odbiór społeczny sprawy, podkreślając, że nie zna nikogo, kto uznaje decyzję o umorzeniu postępowania za słuszną, a wielu jego znajomych artykułowało swe najwyższe oburzenie z tego powodu.

Bartolik wystosował w tej sprawie oświadczenie, opublikowane 9 grudnia 2010 r. na portalu Internacjonalista. Pisze w nim między innymi: Nie pozwolę na to, by sprawę zamieciono pod dywan, i aż do skutku będę działać na rzecz pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności. Będę również dążyć do wyjaśnienia kulisów sprawy, w tym przyczyn dotychczasowej opieszałości organów ścigania. Pełna treść oświadczenia dostępna jest tutaj.

Adam Bieliński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 stycznia:

1904 - Lud Herero w południowo-zachodniej Afryce rozpoczął powstanie przeciw kolonistom niemieckim.

1919 - Dekret o obowiązkowym ubezpieczeniu na wypadek choroby i macierzyństwa.

1919 - Dekret o utworzeniu urzędu do walki z lichwą i spekulacją przy Ministerstwie Aprowizacji.

1919 - W niemieckim porcie Cuxhaven k. Hamburga Rada Robotnicza i Żołnierska ogłosiły powstanie Socjalistycznej Republiki Cuxhaven.

1923 - W tzw. procesie świętojurskim kilkudziesięciu działaczy komunistycznych zostało skazanych na wyroki do trzech lat więzienia.

1940 - W Krakowie powstał pierwszy oddział bojowy OKR PPS (WRN), którym dowodził M. Bomba.

1947 - Została założona Włoska Partia Socjaldemokratyczna (PSDI).

1953 - Na wygnaniu we Francji zmarł Noe Zhordania, mienszewik, premier demokratycznej Gruzji.

2002 - Do amerykańskiej bazy Guantanamo przetransportowano pierwszych więźniów.

2007 - Socjaldemokrata Alfred Gusenbauer został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku