Warszawa: Porozumienie Oświatowe zapowiada kolejne protesty
[2012-02-07 21:11:03]
2 lutego podczas Sesji Rady m.st. Warszawy - mimo protestów uczniów, rodziców i aktywistów - radni PO podjęli 12 uchwał o zamiarze likwidacji szkół, uchwałę o likwidacji przedszkola "Wiatraczek" oraz dwie uchwały o zmianie siedziby warszawskich szkół.
Radni nie odpowiedzieli na argumenty przytaczane przez członków Porozumienia Oświatowego, którzy wskazywali na bezprawność podejmowanych uchwał. Nie wykazali również zainteresowania dyskusją z warszawiakami. Wypowiedzi przedstawicieli mieszkańców, nauczycieli i uczniów były ignorowane. Radni Platformy w tym czasie rozmawiali, surfowali w internecie bądź czytali gazety. Wzbudziło to początkowo niedowierzanie, a w końcu gniew zgromadzonych na sali mieszkańców. Przeciwnicy likwidacji skandowali m.in.: Tylko matoły likwidują szkoły!, Edukacja to nie towar! i Przerwana kadencja!.
W sesji uczestniczyli również uczniowie z LXXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Pułaskiego w Warszawie, zwolnieni w tym celu z lekcji przez rodziców. Burmistrz Bielan, Rafał Miastowski z PO, zadzwonił do dyrektorki Liceum im. Pułaskiego grożąc jej zwolnieniem dyscyplinarnym, jeśli natychmiast nie sprowadzi uczniów do szkoły. Wśród protestujących znaleźli się również przedstawiciele środowisk związanych z gimnazjum nr 26 im. Jana Kochanowskiego oraz przedszkolem nr 398 „Wiatraczek”.
23 lutego odbędzie się kolejna sesja Rady m.st. Warszawy, podczas której radni podejmą decyzję ws. zamiaru likwidacji ok. 20 - 30 placówek oświatowych. Porozumienie Oświatowe i Demokratyczne Zrzeszenie Studenckie zapowiadają kolejne akcje i protesty przeciw niszczeniu polskiego systemu edukacji. Najbliższy odbędzie się 13 lutego o 17:00 pod Urzędem Miasta st. Warszawa na Pl. Bankowym 3/5.
Na zdjęciu: radni Warszawy zajęci lekturą internetowych wiadomości w swoich laptopach.
Mateusz Piotrowski
Fot. Porozumienie Oświatowe
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1917 - W Charkowie odbył się I zjazd polskich organizacji socjalistycznych w Rosji; działały do września 1917 r.
1970 - Izraelskie samoloty wojskowe zbombardowały egipską miejscowość Bahr el-Baqar, zabijając w tamtejszej szkole 46 dzieci i raniąc ponad 50.
1973 - W Mougins we Francji zmarł Pablo Picasso, wybitny malarz hiszpański, twórca m.in. "Guerniki", członek Francuskiej Partii Komunistycznej.
1985 - Indie wytoczyły proces amerykańskiej kompanii Union Carbide, odpowiedzialnej za katastrofę przemysłową w Bhopalu, w której zginęło ponad 3 tys. osób.
2005 - W Szefaram dezerter z armii izraelskiej Eden Natan-Zada otworzył ogień z autobusu, zabijając 4 izraelskich Arabów (2 chrześcijan i 2 muzułmanów) i raniąc 22 innych.
2008 - W Warszawie zmarł Ludwik Hass, historyk, znawca wolnomularstwa, działacz trockistowski.
2019 - Rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli.