Warszawa: Porozumienie Oświatowe zapowiada kolejne protesty
[2012-02-07 21:11:03]
2 lutego podczas Sesji Rady m.st. Warszawy - mimo protestów uczniów, rodziców i aktywistów - radni PO podjęli 12 uchwał o zamiarze likwidacji szkół, uchwałę o likwidacji przedszkola "Wiatraczek" oraz dwie uchwały o zmianie siedziby warszawskich szkół.
Radni nie odpowiedzieli na argumenty przytaczane przez członków Porozumienia Oświatowego, którzy wskazywali na bezprawność podejmowanych uchwał. Nie wykazali również zainteresowania dyskusją z warszawiakami. Wypowiedzi przedstawicieli mieszkańców, nauczycieli i uczniów były ignorowane. Radni Platformy w tym czasie rozmawiali, surfowali w internecie bądź czytali gazety. Wzbudziło to początkowo niedowierzanie, a w końcu gniew zgromadzonych na sali mieszkańców. Przeciwnicy likwidacji skandowali m.in.: Tylko matoły likwidują szkoły!, Edukacja to nie towar! i Przerwana kadencja!.
W sesji uczestniczyli również uczniowie z LXXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Pułaskiego w Warszawie, zwolnieni w tym celu z lekcji przez rodziców. Burmistrz Bielan, Rafał Miastowski z PO, zadzwonił do dyrektorki Liceum im. Pułaskiego grożąc jej zwolnieniem dyscyplinarnym, jeśli natychmiast nie sprowadzi uczniów do szkoły. Wśród protestujących znaleźli się również przedstawiciele środowisk związanych z gimnazjum nr 26 im. Jana Kochanowskiego oraz przedszkolem nr 398 „Wiatraczek”.
23 lutego odbędzie się kolejna sesja Rady m.st. Warszawy, podczas której radni podejmą decyzję ws. zamiaru likwidacji ok. 20 - 30 placówek oświatowych. Porozumienie Oświatowe i Demokratyczne Zrzeszenie Studenckie zapowiadają kolejne akcje i protesty przeciw niszczeniu polskiego systemu edukacji. Najbliższy odbędzie się 13 lutego o 17:00 pod Urzędem Miasta st. Warszawa na Pl. Bankowym 3/5.
Na zdjęciu: radni Warszawy zajęci lekturą internetowych wiadomości w swoich laptopach.
Mateusz Piotrowski
Fot. Porozumienie Oświatowe
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1793 - W Paryżu został zamordowany Jean-Paul Marat, polityk czasów rewolucji francuskiej, dziennikarz i lekarz, wolnomularz.
1859 - Urodził się Sidney James Webb, angielski ekonomista i reformator socjalny, członek Towarzystwa Fabiańskiego.
1908 - Po raz pierwszy w igrzyskach olimpijskich wzięły udział kobiety.
1917 - Brazylia: Po zabiciu przez policję anarchistycznego działacza robotniczego rozpoczął się trzydniowy strajk generalny w São Paulo.
1919 - Powołano do życia Komisję Centralną Klasowych Związków Zawodowych będącą największą w Polsce centralą związkową; przewodniczącym Wydziału Wykonawczego został Zygmunt Żuławski.
1941 - Na obszarze Czarnogóry i Sandżaku, z inicjatywy partyzantki komunistycznej wybuchło powstanie przeciwko profaszystowskim rządom.
1949 - Papież Pius XII wydał dekret grożący ekskomuniką katolikom należącym do partii komunistycznej, a nawet z nią współpracujących.
1954 - Zmarła Frida Kahlo, meksykańska malarka o lewicowych poglądach.
2003 - Zmarł Compay Segundo (właśc. Máximo Francisco Repilado Muñoz), kubański muzyk, gitarzysta i kompozytor
2007 - Pielęgniarki zapowiedziały, że w niedzielę 15 lipca zakończą protest przed KPRM i zlikwidują Białe Miasteczko, które powstało 19 czerwca.
2012 - W Warszawie zmarł Jerzy Kulej, wybitny polski bokser, dwukrotny mistrz olimpijski. Poseł SLD na Sejm RP w latach 2001-2005.