Gibała przechodzi z PO do Ruchu Palikota
[2012-03-08 11:54:09]
Zdaniem Palikota wydarzenie to ma niezwykle istotny, symboliczny sens. Gibała jest pierwszym politykiem, który opuścił partię Donalda Tuska w obecnej kadencji. Jest to wg niego wiele ważniejsze, aniżeli przejście do jego Ruchu Sławomira Kopycińskiego i innych członków SLD. Zdaniem lidera Ruchu, konsultacje z Gibałą prowadzone były od blisko miesiąca, ale obie strony nie były wcześniej zdecydowane na sformalizowanie współpracy. Palikot określił nowego kolegę partyjnego, jako człowieka wolnego rynku i idei równych szans, który odszedł z PO w imię idei. Gibała przyznał, że decyzja o odejściu z Platformy była dla niego bardzo trudna. Uznał jednak, że rozdźwięk pomiędzy jego poglądami, a linią partii jest zbyt duży. W przeciwieństwie do współpracowników, głosował np. przeciw forsowanemu przez nich pomysłowi ograniczania dostępu do informacji publicznej oraz sprzeciwiał się podpisaniu umowy ACTA. Wg krakowskiego posła Platforma odchodzi od wartości obywatelskich i wolnorynkowych. To właśnie te dwa fundamenty stanowiły tymczasem jego zdaniem wartości członków PO. Były już działacz partii rządzącej miał nadzieję, że do tych poglądów PO powróci wraz z podsumowaniem 100 dni rządu Tuska. Rozczarował się jednak, wobec czego złożył dzisiaj rezygnację z członkostwa w PO i jej klubie parlamentarnym. Gibała, jak twierdzi, od początku trzymał kciuki za działalność Ruchu Palikota. Do zapisania się do tego ugrupowania przyciągnęły go zwłaszcza pomysły deregulacji gospodarki, ważne dla niego jako przedsiębiorcy, postulaty świeckiego państwa oraz silnie akcentowany w Ruchu wątek wolnościowo-obywatelski. Nowy parlamentarzysta partii Palikota ma 34 lata i jest doktorem filozofii. Obecna kadencja jest drugą z rzędu, w trakcie której zasiada w Sejmie. Od pewnego czasu był już skonfliktowany z liderem krakowskich struktur PO, Ireneuszem Rasiem. Mimo ubiegania się o mandat w ubiegłorocznych wyborach z odległego miejsca, udało mu się uzyskać reelekcję dzięki dużej liczbie głosów. Gibała znany jest z wyrazistych sympatii wolnorynkowych. Prywatnie jest też siostrzeńcem Jarosława Gowina. Fot. materiały prasowe |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
10 stycznia:
1859 - Urodził się Francesc Ferrer i Guàrdia, katoloński anarchista, twórca nowoczesnego, świeckiego modelu szkoły.
1927 - Urodził się Otto Stich, szwajcarski polityk; z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Szwajcarii w latach 1983-95 był członkiem Rady Związkowej (rządu).
1967 - Zmarł Henryk Wachowicz, łódzki działacz socjalistyczny. W 1946 jedyny niekomunistyczny wiceminister Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, potem poseł na Sejm Ustawodawczy.
1969 - Szwecja jako pierwsze państwo zachodnioeuropejskie uznała Wietnam Północny.
1981 - W Salwadorze rozpoczęła się generalna ofensywa lewicowych partyzantów z FMLN.
1985 - Daniel Ortega został prezydentem Nikaragui.
1990 - 19 górników zginęło w wyniku wybuchu metanu w KWK „Halemba” w Rudzie Śląskiej.
2010 - W II turze wyborów prezydenckich w Chorwacji socjaldemokrata Ivo Josipović pokonał Milana Bandicia - także socjaldemokratę.
?