Eurostat: Niskie wydatki na zabezpieczenia społeczne w Polsce
[2012-03-13 21:33:51]
Eurostat wskazuje na olbrzymie różnice między poszczególnymi krajami. W 2009 r. największe wydatki na zabezpieczenia społeczne były w Danii – 33,4 proc., we Francji – 33,1 proc. PKB, w Szwecji – 32,1 proc., w Holandii – 31,6 proc. i w Niemczech – 31,4 proc. Najmniejsze wydatki były na Łotwie – 16,9 proc., w Rumunii – 17,1 proc., na Słowacji – 18,8 proc., w Estonii – 19,2 proc. i w Polsce – 19,7 proc. Wydatki społeczne w Polsce są aż o 9,8 pkt proc. PKB niższe niż wynosi średnia unijna. Gdyby Polska przeznaczała procentowo na świadczenia społeczne tyle, ile wynosi średnia unijna, wydatki byłyby o blisko 150 mld zł większe niż obecnie. Warto zwrócić uwagę, że w latach 2002–2009 wydatki na zabezpieczenia społeczne w Polsce zmniejszyły się o 1,4 pkt proc., podczas gdy w tym samym czasie w większości państw UE nastąpił znaczący wzrost wydatków na te cele. Eurostat przedstawił też dane dotyczące wydatków na poszczególne rodzaje zabezpieczeń społecznych. Wynika z nich, że Polska wydawała mniej niż większość krajów unijnych na wszystkich obszarach polityki społecznej. Szczególnie niski odsetek PKB w 2008 r. Polska przeznaczyła na politykę prorodzinną – 0,8 proc. PKB, czyli zdecydowanie najmniej ze wszystkich państw UE (średnia dla całej UE wynosi 2,3 proc.). Niechlubne, ostatnie miejsce (wraz z Rumunią) Polska też zajmuje odnośnie wydatków na walkę z bezrobociem (0,4 proc. PKB przy średniej unijnej 1,7 proc.) Bardzo niskie wydatki są też w Polsce na służbę zdrowia (zaledwie 4,8 proc. PKB przy średniej unijnej 8,4 proc.), oraz politykę mieszkaniową i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu (0,2 proc. przy średniej unijnej 1,0 proc.). Eurostat porównał też roczne wydatki na zabezpieczenia społeczne w państwach UE liczone na osobę z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej. Tutaj również okazało się, że różnice między poszczególnymi państwami UE są olbrzymie. Przewodzący rankingowi Luksemburg wydaje na politykę społeczną ponad ośmiokrotnie więcej niż ostatnia Bułgaria. Piąte miejsce od końca zajęła Polska, której roczne wydatki na zabezpieczenia społeczne są dwuipółkrotnie mniejsze od średniej unijnej. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
18 lipca:
1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.
1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.
1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.
1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.
1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.
1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.
2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.
2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.
?