Warszawa: W obronie stołówek szkolnych (akt.)
[2012-03-20 20:03:38]
Na posiedzenie przybyło ponad stu przeciwników planowanej przez władze dzielnicy prywatyzacji i likwidacji stołówek szkolnych. Posiedzenie otworzył przewodniczący komisji Krzysztof Pietrzykowski(PO) mówiąc, że posiedzenie będzie poświęcone "likwidacji stołówek", co zostało podchwycone przez obecnych na sali, którzy wypomnieli mu iż ujawnił prawdziwe intencje władz dzielnicy. Radny tłumaczył się, że pomylił się i chodziło mu jedynie o prywatyzację. Zastępca Burmistrza Marzena Cendrowska stwierdziła, że cięcia wydatków na stołówki są konieczne ze względu na istniejącą w dzielnicy dziurę budżetową. Jej zdaniem pomimo prywatyzacji stołówek prywatni ajenci, którzy przejmą ich rolę będą mieli określone zalecenia co do sposobu żywienia dzieci. Stwierdziła również, że posiedzenie komisji nie jest konsultacjami społecznymi, a normalne konsultacje nie są planowane. Przedstawiciel rady rodziców z jednej ze szkół podstawowych odniósł się do słów burmistrz mówiąc, że to nie wydatki, lecz koniec kadencji jest nieuchronny. Wielu spośród zabierających głos mieszkańców dzielnicy domagało się konsultacji społecznych lub referendum w sprawie stołówek. Przedstawiciel jednej z rad rodziców powiedział, że nie zetknął się z przypadkiem aby katering w szkołach dostarczał równie wartościowych posiłków co stołówki. Mieszkańcy wypomnieli również radnym, że mówią o konieczności wydatków podczas gdy sama plenerowa zabawa sylwestrowa na Placu Konstytucji kosztowała dzielnicę 3,5 miliona złotych, a planowana na czas Euro 2012 strefa kibica pochłonie 27 milionów. Samorządowcy nie odpowiedzieli na pytanie dlaczego tną i tak już niewielkie wydatki na oświatę, a nie na zbytkowne inwestycje. Wypowiedzieli się również pracownicy stołówek zapowiadając, że sprawy likwidacji miejsc pracy oraz zmuszania ich do zatrudniania się na umowach śmieciowych u ajentów będą zgłaszać do sądu pracy. Radnemu Pawłowi Martofelowi (PO) jedna z przemawiających wypomniała, że twierdzi na każdym kroku iż jest za wolnym rynkiem, a jednocześnie nie pojmuje, że w wolnorynkowym kateringu w szkołach będzie chodziło jedynie o zysk, a nie pełnowartościowe żywienie dzieci. W wyniku protestów komisja oświaty negatywnie zaopiniowała projekt komercjalizacji stołówek. Nie oznacza to jednak oddalenia tej groźby, ponieważ polityka władz dzielnicy pozostaje niezmienna, a decyzję podejmie Rada Dzielnicy. W niektórych szkołach zebrano już po kilkaset podpisów przeciwko planowanym przez samorządy cięciom. Jak powiedzieli zbierający pod petycjami podpisało się około 80 procent rodziców, a zapewne podpisze się jeszcze więcej, ponieważ nie do wszystkich udało się jeszcze z petycjami dotrzeć. Władze dzielnicy Śródmieście planują prywatyzację wszystkich stołówek w szkołach podstawowych i gimnazjach oraz w czterech liceach. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
9 stycznia:
1838 - W Gdańsku otwarto pierwsze publiczne przedszkole.
1865 - W Algierze zmarł Henryk Michał Kamieński, pseud. Filaret Prawdowski. ekonomista, filozof, publicysta, teoretyk ruchu rewolucyjno-demokratycznego (Związek Narodu Polskiego), pisarz filozoficzny i ekonomiczny.
1890 - W Berlinie urodził się Kurt Tucholsky, niemiecki dziennikarz i pisarz pochodzenia żydowskiego. Lewicowy demokrata i pacyfista.
1901 - W Warszawie urodził się Stanisław Dubois, jeden z liderów lewego skrzydła PPS, współtwórca Czerwonego Harcerstwa, skazany w procesie brzeskim; zginął w KL Auschwitz.
1908 - W Paryżu urodziła się Simone de Beauvoir, francuska lewicowa pisarka, filozofka i feministka.
1909 - W Ajaccio na Korsyce urodziła się Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu. Zginęła w Auschwitz.
1922 - W Faranah urodził się Ahmed Sekou Touré, lewicowy polityk gwinejski, jeden z głównych przywódców walki o niepodległość Gwinei i jej prezydent w latach 1958-84.
1923 - Początek strajku ekonomicznego 50 tysięcy robotników przemysłu włókienniczego w Łodzi, Bielsku i Białymstoku.
1928 - Powstała Liga Ochrony Przyrody (LOP).
1944 - Powstała Rada Jedności Narodowej pod kierownictwem socjalisty Kazimierza Pużaka.
1959 - W departamencie El Quiché urodziła się Rigoberta Menchú, gwatemalska obrończyni praw Indian, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.
2004 - W Turynie zmarł Norberto Bobbio, włoski polityk, filozof i politolog zajmujący się gł. zagadnieniami demokracji i socjalizmu.
2017 - W Leeds zmarł Zygmunt Bauman, socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności.
?