Międzynarodowy Dzień Romów

[2012-04-08 14:08:00]

W kwietniu 1971 roku odbył się w Orpington pod Londynem I Światowy Kongres Romów. Uczestnicy Kongresu założyli Światową Radę Romów - Romani Union, zatwierdzili hymn "Gelem, gelem" i barwy flagi. Wystosowano również apel do krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych o uznanie Romów za mniejszość narodową.

Na pamiątkę tamtego wydarzenia obchodzony jest 8 kwietnia Międzynarodowy Dzień Romów. Został on ustanowiony w czasie obrad IV Kongresu Międzynarodowego Związku Romów, który odbył się w Jadwisinie koło Serocka w 1990 roku.

Święto to ma propagować kulturę i tradycje romskie. Organizowane są liczne wystawy, koncerty i konferencje. Dzień ten jest również okazją do przypomnienia problemów, z którymi boryka się na co dzień społeczność romska we wszystkich krajach. Stąd podejmowane są akcje na rzecz tolerancji i równouprawnienia.

Amnesty International informuje o prześladowaniach Romów. Dyskryminacja Romów jest w Europie szokująca - stwierdza w swym dokumencie AI. Wielu spośród 12 mln żyjących w Europie Romów stoi w obliczu wykluczenia społecznego, biedy i przemocy.

W Polsce żyje około 16 tys. Romów. Tyle osób zadeklarowało w ostatnim Spisie Powszechnym tożsamość romską. Jest to prawie o 4 tys. więcej niż w 2002. Nie mają oni swoich reprezentantów w parlamencie ani w strukturach samorządowych.

fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


9 stycznia:

1838 - W Gdańsku otwarto pierwsze publiczne przedszkole.

1865 - W Algierze zmarł Henryk Michał Kamieński, pseud. Filaret Prawdowski. ekonomista, filozof, publicysta, teoretyk ruchu rewolucyjno-demokratycznego (Związek Narodu Polskiego), pisarz filozoficzny i ekonomiczny.

1890 - W Berlinie urodził się Kurt Tucholsky, niemiecki dziennikarz i pisarz pochodzenia żydowskiego. Lewicowy demokrata i pacyfista.

1901 - W Warszawie urodził się Stanisław Dubois, jeden z liderów lewego skrzydła PPS, współtwórca Czerwonego Harcerstwa, skazany w procesie brzeskim; zginął w KL Auschwitz.

1908 - W Paryżu urodziła się Simone de Beauvoir, francuska lewicowa pisarka, filozofka i feministka.

1909 - W Ajaccio na Korsyce urodziła się Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu. Zginęła w Auschwitz.

1922 - W Faranah urodził się Ahmed Sekou Touré, lewicowy polityk gwinejski, jeden z głównych przywódców walki o niepodległość Gwinei i jej prezydent w latach 1958-84.

1923 - Początek strajku ekonomicznego 50 tysięcy robotników przemysłu włókienniczego w Łodzi, Bielsku i Białymstoku.

1928 - Powstała Liga Ochrony Przyrody (LOP).

1944 - Powstała Rada Jedności Narodowej pod kierownictwem socjalisty Kazimierza Pużaka.

1959 - W departamencie El Quiché urodziła się Rigoberta Menchú, gwatemalska obrończyni praw Indian, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.

2004 - W Turynie zmarł Norberto Bobbio, włoski polityk, filozof i politolog zajmujący się gł. zagadnieniami demokracji i socjalizmu.

2017 - W Leeds zmarł Zygmunt Bauman, socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności.


?
Lewica.pl na Facebooku