Sejm: Ustawa emerytalna przeszła w pierwszym czytaniu

[2012-04-29 11:21:47]

27 kwietnia w Sejmie odbyło się głosowanie dotyczące odrzucenia w pierwszym czytaniu rządowego projektu ustawy o reformie emerytalnej, przewidującego zrównanie i podniesienie progu wiekowego przechodzenia na emeryturę do 67 lat dla mężczyzn i kobiet.

Zgłoszony przez rząd projekt ustawy przewiduje także wprowadzenie możliwości przejścia na emeryturę w wysokości 50 % należnego świadczenia po osiągnięciu 62 roku życia przez kobiety i 65 roku życia przez mężczyzn, i jednocześnie po odbyciu 35-letniego stażu pracy dla kobiet i 40-letniego stażu pracy dla mężczyzn w systemie składkowym (wybór takiego rozwiązania skutkowałby jednak obniżeniem odprowadzonego przez decydujących się na nie pracowników/-nice kapitału w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

Za odrzuceniem ww. projektu ustawy w I-ym czytaniu opowiedziało się 168 posłów i posłanek, przeciwnych jej odrzuceniu było natomiast 266 posłów i posłanek, od głosu wstrzymało się 2 posłów, nie głosowało 24 posłów i posłanek (patrz: tutaj). W wyniku przewagi głosów opowiadających się przeciwko odrzuceniu ustawy Sejm przyjął ją do dalszych prac parlamentarnych w Komisji Sejmowej.

Rozkład głosów w poszczególnych klubach parlamentarnych wyglądał następująco. 205 posłów i posłanek rządzącej Platformy Obywatelskiej opowiedziało się przeciwko odrzuceniu ustawy w I- ym czytaniu, nie głosowała tylko jedna posłanka (Niemczyk Małgorzata). Przeciwko odrzuceniu ustawy opowiedziało się także 25 posłów i posłanek koalicyjnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, nie głosowało 3 posłów (Górczyński Jarosław, Kłopotek Eugeniusz - nieobecny także przy głosowaniu ws. referendum dotyczącego wieku emerytalnego oraz Sawicki Marek).

Z kolei za odrzuceniem ustawy w I-ym czytaniu opowiedziało się 121 posłów i posłanek Prawa i Sprawiedliwości, nieobecnych było 15 posłów i posłanek tej formacji (Arciszewska-Mielewczyk Dorota, Górski Tomasz, Hofman Adam, Hrynkiewicz Józefa, Kamiński Mariusz Antoni, Latos Tomasz, Nowak Maria, Piecha Bolesław Grzegorz, Pięta Stanisław, Rogacki Adam,Sadurska Małgorzata, Szczerski Krzysztof, Waszczykowski Witold,
Zawiślak Sławomir oraz Zubowski Wojciech). Za odrzuceniem ustawy w I-ym czytaniu opowiedziało się także 19 posłów i posłanek Solidarnej Polski, za wyjątkiem jednego posła (Dąbrowskiego Andrzeja), który był przeciwny jej odrzuceniu. Za odrzuceniem ustawy zagłosowało 23 posłów i posłanek Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a dwoje przedstawicieli tego klubu było nieobecnych na sali (Napieralski Grzegorz, Prządka Stanisława).

Wyraźny podział głosów wystąpił w klubie parlamentarnym Ruchu Palikota, w którym zdecydowana większość, a więc 33 posłów i posłanek, włącznie z przewodniczącym Januszem Palikotem, opowiedziała się przeciwko odrzuceniu ustawy w pierwszym czytaniu, pięcioro za jej odrzuceniem (Biedroń Robert, Grodzka Anna, Klepacz Witold, Kopyciński Sławomir oraz Nowicka Wanda, chociaż ci sami posłowie i posłanki - za wyjątkiem posła Klepacza obecnego wówczas w SLD - zagłosowali w Sejmowym głosowaniu 30 marca przeciwko wnioskowi o referendum ws. wieku emerytalnego), dwóch wstrzymało się od głosu (Bauć Piotr Paweł i Kwiatkowski Jacek), a trzech było nieobecnych (Kotliński Roman, Krupa Łukasz, Szymiec-Raczyńska Halina).


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


9 stycznia:

1838 - W Gdańsku otwarto pierwsze publiczne przedszkole.

1865 - W Algierze zmarł Henryk Michał Kamieński, pseud. Filaret Prawdowski. ekonomista, filozof, publicysta, teoretyk ruchu rewolucyjno-demokratycznego (Związek Narodu Polskiego), pisarz filozoficzny i ekonomiczny.

1890 - W Berlinie urodził się Kurt Tucholsky, niemiecki dziennikarz i pisarz pochodzenia żydowskiego. Lewicowy demokrata i pacyfista.

1901 - W Warszawie urodził się Stanisław Dubois, jeden z liderów lewego skrzydła PPS, współtwórca Czerwonego Harcerstwa, skazany w procesie brzeskim; zginął w KL Auschwitz.

1908 - W Paryżu urodziła się Simone de Beauvoir, francuska lewicowa pisarka, filozofka i feministka.

1909 - W Ajaccio na Korsyce urodziła się Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu. Zginęła w Auschwitz.

1922 - W Faranah urodził się Ahmed Sekou Touré, lewicowy polityk gwinejski, jeden z głównych przywódców walki o niepodległość Gwinei i jej prezydent w latach 1958-84.

1923 - Początek strajku ekonomicznego 50 tysięcy robotników przemysłu włókienniczego w Łodzi, Bielsku i Białymstoku.

1928 - Powstała Liga Ochrony Przyrody (LOP).

1944 - Powstała Rada Jedności Narodowej pod kierownictwem socjalisty Kazimierza Pużaka.

1959 - W departamencie El Quiché urodziła się Rigoberta Menchú, gwatemalska obrończyni praw Indian, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.

2004 - W Turynie zmarł Norberto Bobbio, włoski polityk, filozof i politolog zajmujący się gł. zagadnieniami demokracji i socjalizmu.

2017 - W Leeds zmarł Zygmunt Bauman, socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności.


?
Lewica.pl na Facebooku