Wrocław: Pochód pierwszomajowy przeciw umowom śmieciowym
[2012-05-01 21:08:10]
Przed wymarszem przemówiła m. in. Ewa Miszczuk z PPS, Przemysław Witkowski z Klubu KP i Jan Świeczkowski z MS. Poruszyli oni sprawy umów śmieciowych i związanego z nimi braku bezpieczeństwa socjalnego oraz polityki władz Wrocławia, która sprawia, że zamykane są szkoły, a środki przeznaczane na budową i utrzymanie stadionów i fontann. Pod siedzibą stanowiącej symbol wyzysku firmy przemawiali m. in. Michał Syska z Ośrodka Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle’a oraz Marcin Starnawski z „Recyclingu Idei”. W przemówieniach zwrócono m. in. uwagę na konieczność jednoczenia się ludzi pracy przeciwko wyzyskowi. Pochód z okazji Święta Pracy przebiegał w spokojnej, radosnej atmosferze. Skandowano m. in. hasła „Praca tymczasowa – wyzysk stały”, „Kapitalizm – kanibalizm”, „Władze miasta do kontenera”, „Ani kapitalizm, ani nacjonalizm” oraz „Wolność, równość, Pierwszy Maja”. Zdaniem uczestników podobnych demonstracji we Wrocławiu w ubiegłych latach w tej wzięło udział więcej osób. Galeria zdjęć z pochodu autorstwa Aleksandra Noordenbosa dostępna jest tutaj. Fot.: Michał Syska przemawia przed agencją pracy tymczasowej przy ul. Ruskiej. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
9 stycznia:
1838 - W Gdańsku otwarto pierwsze publiczne przedszkole.
1865 - W Algierze zmarł Henryk Michał Kamieński, pseud. Filaret Prawdowski. ekonomista, filozof, publicysta, teoretyk ruchu rewolucyjno-demokratycznego (Związek Narodu Polskiego), pisarz filozoficzny i ekonomiczny.
1890 - W Berlinie urodził się Kurt Tucholsky, niemiecki dziennikarz i pisarz pochodzenia żydowskiego. Lewicowy demokrata i pacyfista.
1901 - W Warszawie urodził się Stanisław Dubois, jeden z liderów lewego skrzydła PPS, współtwórca Czerwonego Harcerstwa, skazany w procesie brzeskim; zginął w KL Auschwitz.
1908 - W Paryżu urodziła się Simone de Beauvoir, francuska lewicowa pisarka, filozofka i feministka.
1909 - W Ajaccio na Korsyce urodziła się Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu. Zginęła w Auschwitz.
1922 - W Faranah urodził się Ahmed Sekou Touré, lewicowy polityk gwinejski, jeden z głównych przywódców walki o niepodległość Gwinei i jej prezydent w latach 1958-84.
1923 - Początek strajku ekonomicznego 50 tysięcy robotników przemysłu włókienniczego w Łodzi, Bielsku i Białymstoku.
1928 - Powstała Liga Ochrony Przyrody (LOP).
1944 - Powstała Rada Jedności Narodowej pod kierownictwem socjalisty Kazimierza Pużaka.
1959 - W departamencie El Quiché urodziła się Rigoberta Menchú, gwatemalska obrończyni praw Indian, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.
2004 - W Turynie zmarł Norberto Bobbio, włoski polityk, filozof i politolog zajmujący się gł. zagadnieniami demokracji i socjalizmu.
2017 - W Leeds zmarł Zygmunt Bauman, socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności.
?