Biłgoraj: Singer - plugastwo, Palikot - infamis
[2012-05-05 13:14:31]
Mieszkańcy powiatu biłgorajskiego słyną - zdaniem inicjatorów petycji - z pobożności i nie mogą dłużej tolerować obrażania katolików przez posła Palikota. Zachowanie i wypowiedzi Janusza Palikota nie przynoszą naszemu Miastu zaszczytu, wprost przeciwnie ubliżają moralności i dobremu wychowaniu. Legalizacja narkotyków, związki homoseksualne, obraźliwe wypowiedzi pod adresem biskupów polskich i Kościoła, takie zachowania nie zasługują na pochwałę i nobilitację tytułem Honorowy Obywatel Miasta - uzasadnia Stanisław Schodziński. Nie jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa. Już w kwietniu 2008 roku Rejonowy Komitet Obywatelski Ziemi Biłgorajskiej domagał się uznania Palikota za persona non grata. Bezpośrednim powodem było nazwanie Tadeusza Rydzyka Belzebubem z Torunia. Przed rokiem Rejonowy Komitet Obywatelski Ziemi Biłgorajskiej sprzeciwił się zmianie nazwy ulicy Nadrzecznej na Singera. Isaac Bashevis Singer był synem rabina i wychowywał się w Biłgoraju. W 1978 otrzymał Nagrodę Nobla za twórczość prozatorską w języku jidisz. Biłgorajskie Stowarzyszenie Kulturalne im. I. B. Singera oraz Fundacja Biłgoraj XXI wystąpiły do władz miasta o uczczenie pamięci autora "Sztukmistrza z Lublina". RKOZB uzasadniał swój sprzeciw w następujący sposób: Ponownie zwolennicy propagowania zła i niszczenia polskiej kultury, wartości narodowych i katolickich (...) podnoszą temat dalszego niszczenia naszej cywilizacji chrześcijańskiej poprzez profanowanie naszego katolickiego miasta Biłgoraj, stawiając na piedestale autorytetów człowieka na to nie zasługującego, który poprzez swoje plugastwa przynosi złą sławę naszemu miastu. W swoim dziele "Niewolnik" obraża Polaków, naszą kulturę, nasza wiarę katolicką i naszych duszpasterzy (stylistyka i interpunkcja zgodna z oryginałem odezwy). Singer ma swoją ulicę w Biłgoraju, władze miasta nie mają prawa uznawać kogokolwiek za persona non grata. Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan (SLD) stwierdził, że poseł Palikot otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta nie za poglądy polityczne, a za zasługi dla rozwoju regionu. Na zdjęciu: Janusz Palikot w Lublinie fot. Wikimedia Commons |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
9 stycznia:
1838 - W Gdańsku otwarto pierwsze publiczne przedszkole.
1865 - W Algierze zmarł Henryk Michał Kamieński, pseud. Filaret Prawdowski. ekonomista, filozof, publicysta, teoretyk ruchu rewolucyjno-demokratycznego (Związek Narodu Polskiego), pisarz filozoficzny i ekonomiczny.
1890 - W Berlinie urodził się Kurt Tucholsky, niemiecki dziennikarz i pisarz pochodzenia żydowskiego. Lewicowy demokrata i pacyfista.
1901 - W Warszawie urodził się Stanisław Dubois, jeden z liderów lewego skrzydła PPS, współtwórca Czerwonego Harcerstwa, skazany w procesie brzeskim; zginął w KL Auschwitz.
1908 - W Paryżu urodziła się Simone de Beauvoir, francuska lewicowa pisarka, filozofka i feministka.
1909 - W Ajaccio na Korsyce urodziła się Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu. Zginęła w Auschwitz.
1922 - W Faranah urodził się Ahmed Sekou Touré, lewicowy polityk gwinejski, jeden z głównych przywódców walki o niepodległość Gwinei i jej prezydent w latach 1958-84.
1923 - Początek strajku ekonomicznego 50 tysięcy robotników przemysłu włókienniczego w Łodzi, Bielsku i Białymstoku.
1928 - Powstała Liga Ochrony Przyrody (LOP).
1944 - Powstała Rada Jedności Narodowej pod kierownictwem socjalisty Kazimierza Pużaka.
1959 - W departamencie El Quiché urodziła się Rigoberta Menchú, gwatemalska obrończyni praw Indian, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.
2004 - W Turynie zmarł Norberto Bobbio, włoski polityk, filozof i politolog zajmujący się gł. zagadnieniami demokracji i socjalizmu.
2017 - W Leeds zmarł Zygmunt Bauman, socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności.
?