Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza", były prezydent Aleksander Kwaśniewski i były premier Leszek Miller mieli pełną świadomość o istnieniu tajnych więzień CIA w Polsce. Dowodem na to mają być tajne notatki polskiego wywiadu.
Według gazety, Miller, i Kwaśniewski otrzymywali od oficerów wywiadu ustne meldunki o tym, co się działo w ośrodku polskiego wywiadu w Starych Kiejkutach. W tym również informację, że Amerykanie przetrzymują tam terrorystów. Nie wiadomo jednak, czy oficerowie meldowali też o torturach.
Oficerowie wywiadu po każdym ustnym meldunku składanym prezydentowi czy premierowi sporządzali notatki. Rozumieli, że sprawa jest śmierdząca, śliska i pisali te notatki tak na wszelki wypadek. Żeby - jak się wyda i będą szukali winnych - było jasne, że najwyżsi przełożeni wszystko wiedzieli i akceptowali - mówi źródło "Gazety Wyborczej" w prokuraturze. Twierdzi, że takich ściśle tajnych notatek jest kilka.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.