Warszawa: Chwała terrorystom

[2012-05-20 21:58:27]

Wczoraj w Warszawie zainaugurowana została kampania "Historia czerwona i czarno-czerwona" prowadzona przez Lewicową Alternatywę.

Pierwszym związanym z kampanią wydarzeniem był spacer po Warszawie pod tytułem "Chwała terrorystom". Jego uczestnicy mieli okazję zwiedzić miejsca związane z działalnością polskich terrorystów w latach 1861-1906.

Spacer prowadził Piotr Ciszewski z LA, który przygotował również broszurę opisującą wydarzenia omawiane podczas zwiedzania

Spacer rozpoczął się na stokach Cytadeli Warszawskiej, na których wykonywano wyroki śmierci, między innymi na zamachowcach z Organizacji Miejskiej czy Organizacji Bojowej PPS.

Następnie zwiedzający przeszli przez stare i nowe miasto. Odwiedzili również Plac Teatralny na którym 1 listopada 1905 roku doszło do masakry demonstrantów dokonanej przez carskie wojska. W Ogrodzie Saskim mieli okazję poznać historię jednego z pierwszych zamachów terrorystycznych, dokonanego przez bojowca Organizacji Miejskiej na hrabiego Aleksandra Nikołajewicza Ludersa, carskiego namiestnika w Warszawie.

Na Placu Grzybowskim Ciszewski opowiedział historię zbrojnej demonstracji PPS z 13 listopada 1904 roku, kiedy to bojowcy otworzyli ogień do żandarmów broniąc czerwonego sztandaru. W starciu tym brał udział bojowiec PPS Stefan Okrzeja, stracony później za zamach bombowy na cyrkuł na Pradze.

Omówiony został również zamach na namiestnika Fiodora Berga dokonany w roku 1863 przez tak zwanych sztyletników, czyli V Oddział Żandarmerii Narodowej, związany z rządem powstańczym z czasów Powstania Styczniowego. Uczestnicy spaceru poznali sylwetkę Ignacego Chmieleńskiego zwanego małym Robespierre'm i związanego ze stronnictwem "Czerwonych", łączącym walkę z okupantem z hasłami społecznymi.

Spacer zakończył się na Nowym Świecie w miejscu jednego z zamachów podczas tak zwanego "pogromu policji", zmasowanej serii ataków bojowców PPS na carskich policjantów, żołnierzy i przedstawicieli okupacyjnej administracji. 15 sierpnia 1906 roku bojowcy zastrzelili na Nowym Świecie żandarma i żołnierza, rozbijając wrogi patrol. Przedstawiona została również sylwetka szczególnie zasłużonego podczas pogromu policji bojowca PPS Henryka Barona.

Kampania "Historia czerwona i czarno-czerwona" ma na celu przypominanie historii polskiego ruchu robotniczego, a zwłaszcza jej mniej znanych epizodów. Odkłamywanie obowiązującej propagandy oraz propagowanie podejścia do historii jako związanej z procesami społecznymi.

W ramach kampanii obok spacerów i broszur ma zostać przygotowany między innymi przewodnik po Warszawie w formie audio.

(fot. B.K.)

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


9 stycznia:

1838 - W Gdańsku otwarto pierwsze publiczne przedszkole.

1865 - W Algierze zmarł Henryk Michał Kamieński, pseud. Filaret Prawdowski. ekonomista, filozof, publicysta, teoretyk ruchu rewolucyjno-demokratycznego (Związek Narodu Polskiego), pisarz filozoficzny i ekonomiczny.

1890 - W Berlinie urodził się Kurt Tucholsky, niemiecki dziennikarz i pisarz pochodzenia żydowskiego. Lewicowy demokrata i pacyfista.

1901 - W Warszawie urodził się Stanisław Dubois, jeden z liderów lewego skrzydła PPS, współtwórca Czerwonego Harcerstwa, skazany w procesie brzeskim; zginął w KL Auschwitz.

1908 - W Paryżu urodziła się Simone de Beauvoir, francuska lewicowa pisarka, filozofka i feministka.

1909 - W Ajaccio na Korsyce urodziła się Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu. Zginęła w Auschwitz.

1922 - W Faranah urodził się Ahmed Sekou Touré, lewicowy polityk gwinejski, jeden z głównych przywódców walki o niepodległość Gwinei i jej prezydent w latach 1958-84.

1923 - Początek strajku ekonomicznego 50 tysięcy robotników przemysłu włókienniczego w Łodzi, Bielsku i Białymstoku.

1928 - Powstała Liga Ochrony Przyrody (LOP).

1944 - Powstała Rada Jedności Narodowej pod kierownictwem socjalisty Kazimierza Pużaka.

1959 - W departamencie El Quiché urodziła się Rigoberta Menchú, gwatemalska obrończyni praw Indian, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.

2004 - W Turynie zmarł Norberto Bobbio, włoski polityk, filozof i politolog zajmujący się gł. zagadnieniami demokracji i socjalizmu.

2017 - W Leeds zmarł Zygmunt Bauman, socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności.


?
Lewica.pl na Facebooku