ZNP przeciwko nierzetelności dziennikarzy oświatowych

[2012-05-29 12:58:22]

Związek Nauczycielstwa Polskiego odpowiada na artykuły wiążące słabsze wyniki uczniów w teście szóstoklasisty w Kartą Nauczyciela.

W dzisiejszej „Rzeczpospolitej” w artykule zatytułowanym „Egzamin szóstoklasistów: klęska”, którego autorem jest Artur Grabek czytamy: Za słabość systemu edukacji odpowiadają też inne elementy. Przede wszystkim archaiczna Karta nauczyciela. Sztywno reguluje system wynagradzania nauczycieli i ścieżkę ich awansu zawodowego. W żaden sposób nie motywuje do podnoszenia wyników pracy. Nauczyciel już po dziesięciu latach w zawodzie może uzyskać najwyższy stopień awansu. w środowisku nauczycieli panuje przekonanie, że podwyżki płac po prostu im się należą. Utwierdził ich w tym rząd, podnosząc pedagogiczne wynagrodzenia o kilkadziesiąt procent, w czasie gdy podwyżki dla innych grup były zamrożone.

Informacje zawierające podobne tezy publikowane są od wielu lat również w innych mediach głównego nurtu, ze szczególnie wysoką częstotliwością w „Dzienniku. Gazecie Prawnej” oraz „Gazecie Wyborczej”.

Rzeczniczka prasowa ZNP Magdalena Kaszulanis wydała w związku z podobnymi publikacjami oświadczenie prasowe. Czytamy w nim Z międzynarodowego badania PISA („Does performance-based pay improve teaching?”, OEDC, 2012) wynika, że „nie ma związku pomiędzy średnimi wynikami uczniów w danym kraju a korzystaniem z systemów wynagradzania opartych na finansowym motywowaniu”. Innymi słowy oznacza to, że uelastycznienie systemu wynagradzania nauczycieli poprzez wprowadzenie specjalnych systemów motywacyjnych nie przekłada się na poprawę jakości kształcenia oraz na lepsze wyniki uczniów. Badanie zostało przeprowadzone na podstawie danych z 36 krajów!

Następnie Kaszulanis skomentowała poziom rzetelności niektórych dziennikarzy zajmujących się kwestiami związanymi z edukacją. Niestety, niektórzy oświatowi dziennikarze pomijają te twarde dane i zamiast informacji przedstawiają własne lub popularne opinie, które bardzo często przyczyniają się do utrwalenia negatywnego obrazu Karty Nauczyciela, a tym samym i nauczycieli - czytamy w dalszej części oświadczenia.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 stycznia:

1811 - W regionie German Coast w Luizjanie wybuchło największe w historii USA powstanie niewolników pod wodzą Charlesa Deslondesa.

1889 - W Płocku urodził się Julian Leszczyński-Leński, działacz SDPKiL, KPP i Kominternu, zamordowany na polecenie Stalina.

1971 - W Urugwaju bojownicy partyzantki miejskiej Tupamaros porwali Geoffreya Jacksona - ambasadora Wlk. Brytanii. Pomimo że rząd nie zgodził się na wymienienie go na więźniów politycznych, po 8 miesiącach ambasador został wypuszczony.

1975 - Demokratka Ella Grasso została gubernatorem Connecticut jako pierwsza w historii USA kobieta wybrana na urząd gubernatora stanowego

1996 - W Paryżu zmarł François Mitterrand, socjalistyczny polityk francuski, prezydent Francji w latach 1981-1995; uznawany we wszystkich sondażach i rankingach, za jednego z największych prezydentów w historii tego kraju.

2011 - W Tucson w Arizonie zamachowiec zastrzelił 6 i ranił 13 osób, w tym członkinię Izby Reprezentantów Gabrielle Giffords z Partii Demokratycznej.


?
Lewica.pl na Facebooku