Łódź: Kongres Ruchów Miejskich
[2012-10-15 08:25:39]
Uczestnicy kongresu pracowali w grupach roboczych w ramach których zastanawiali się nad koniecznymi kierunkami zmian prawa oraz polityki władz centralnych i samorządowych. Wśród grup roboczych znalazły się dotyczące miejskiej demokracji - czyli uczestnictwa ruchów społecznych w rozwoju miast, kultury, ekologii, transportu oraz polityki mieszkaniowej. W ramach panelu o polityce mieszkaniowej dyskutowano między innymi nad potrzebą wprowadzenia ustawy reprywatyzacyjnej, która ograniczałaby czasowo możliwość zgłaszania roszczeń reprywatyzacyjnych, a także zapobiegała oddawaniu tak zwanym "prawowitym właścicielom" budynków z zamieszkującymi je lokatorami. Dyskutowano również nad ustawą o ochronie praw lokatorów, w tym lukami prawnymi umożliwiającymi eksmisje na bruk. Zastanawiano się również nad prowadzeniem rewitalizacji centrów miast tak aby nie wiązała się ona z gentryfikacją, czyli usuwaniem dotychczasowych mieszkańców, aby zrobić miejsce dla nowych, zamożnych. Swoje postulaty przedstawiali członkowie organizacji lokatorskich, innych grup pozarządowych oraz zajmujący się tematem naukowcy. Na podstawie wyników prac grup roboczych ma być przygotowany dokument z postulatami oraz propozycje zmian prawnych, które zostaną przekazane władzom. Kongres zakończył się w niedziele symbolicznym powołaniem Ministerstwa Miast. - My, uczestnicy II Kongresu Ruchów Miejskich, powołujemy dzisiaj nowe Ministerstwo Miast. Robimy to sami, ponieważ ani rząd, ani parlament nie chcą zająć się naszymi problemami. Chaos przestrzenny, zapaść transportu miejskiego, mieszkalnictwa, kultury i edukacji, gentryfikacja zastępująca rewitalizację, rosnące problemy i rozwarstwienie społeczne, brak słyszalnego głosu mieszkańców, a także głęboki kryzys finansów miast polskich - to przeciwności, z którymi nie poradzimy sobie na szczeblu samorządowym napisali w odczytanym oświadczeniu uczestnicy kongresu. Fot. kongresruchowmiejskich.pl |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
4 stycznia:
1809 - W Warszawie urodził się Jan Alcyato, polski publicysta, uczestnik powstania listopadowego, członek Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, jeden z organizatorów rewolucji krakowskiej.
1884 - W Londynie zostało założone lewicowe Towarzystwo Fabiańskie.
1901 - Urodził się C.L.R. James, trynidadzki historyk, dziennikarz, socjalista; autor World Revolution (1937).
1911 - Maria Skłodowska-Curie zgłosiła swoją kandydaturę do Akademii Francuskiej.
1923 - Włodzimierz Lenin sporządził testament, w którym zamieścił sugestię odsunięcia Józefa Stalina od władzy.
1948 - 26 Palestyńczyków zginęło w zamachu bombowym przeprowadzonym przez żydowską organizację Irgun.
1960 - W wypadku samochodowym zginął Albert Camus, francuski pisarz, jeden z twórców egzystencjalizmu, laureat literackiej Nagrody Nobla.
1993 - Po uzgodnieniu wzrostu płac górników Regionalny Komitet Strajkowy zawiesił trwający od połowy grudnia strajk w śląskich kopalniach.
2001 - W Częstochowie zmarł Jerzy Kośmider, działacz PPS, radny miejski.
2007 - Demokratka Nancy Pelosi została pierwszą w historii kobietą-spikerem Izby Reprezentantów USA.
?