Sąd pracy: Umowa zlecenia korzystna dla zatrudnionych
[2012-11-12 18:24:35]
![]() W ostatnią środę sprawa jednego z nich, pana Jarosława skończyła się wyrokiem Sądu Rejonowego Gdańsku-Południe w Gdańsku. Sąd oddalił roszczenie o ustalenie, że umowa zlecenia, którą zawarł pan Jarosław była faktycznie umową o pracę. Ochroniarz podnosił w toku procesu, że nie został zatrudniony na podstawie umowy o pracę, bo nie był osobą niepełnosprawną i DGP Dozorbud Grupa Polska nie otrzymałby dofinansowania jego stanowiska pracy z Państwowego Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jednym z najważniejszych dowodów w sprawie, była książka służby (wyniesiona przez pracowników z zakładu pracy), która dokumentowała sposób rozliczania pracy zleceniobiorców i pokazywała, że ich praca niczym nie różniła się od tego, jak pracowały osoby z umową o pracę. Według pracodawcy, książka ta nie istniała, na co przedstawiono protokół zniszczenia sprzed blisko dwóch lad. W odpowiedzi pełnomocnik pana Jarosława okazał sądowi istniejący i kompletny egzemplarz tej książki. Oprócz niej przedłożono wspólne grafiki pracy pracowników i zleceniobiorców oraz przesłuchano szereg świadków, którzy potwierdzili że pan Jarosław pracował w czasie i miejscu wyznaczonym przez pracodawcę pod jego bezpośrednim nadzorem. Sąd nie podzielił jednak tych argumentów i uznał, że dwukrotne podpisanie umowy zlecenia oznacza, że pan Jarosław godził się na cywilnoprawny charakter zatrudnienia. Sąd nie podzielił poglądu związkowców, że umowy te były zawierane pod presją ekonomiczną pracodawcy (pan Jarosław pracował często po 240 godzin miesięcznie uzyskując wynagrodzenie brutto w wysokości 1400 zł). Uzasadniając wyrok sędzia Paula Markiewicz stwierdziła, że umowa zlecenia była korzystna nie tylko dla DGP Dozorbud Grupa Polska, ale także dla pracownika, bo dzięki zawarciu takiej umowy miał on źródło dochodu i nie był osobą bezrobotną. Oddalając powództwo, sąd zwolnił jednocześnie pana Jarosława z konieczności zapłaty kosztów procesu. Reprezentujący pana Jarosława w toku procesu Grzegorz Ilnicki z pomorskiego OPZZ "Konfederacja Pracy" (i zarazem nasz redakcyjny kolega z lewica.pl) złożył dziś wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku i już zapowiedział apelację. Jest wiele spraw, w których mamy niedosyt, że nie przeprowadziliśmy wszystkich dowodów, że nie wnioskowaliśmy o wszystkich świadków, ale w tym konkretnym procesie zrobiliśmy wszystko, co należało, by wykazać że pan Jarosław był pracownikiem, a nie zleceniobiorcą. Sąd pracy nie może ignorować presji ekonomicznej pracodawcy, który zastępuje umowę o pracę zatrudnieniem śmieciowym w imię zasady swobody umów - uważa Ilnicki. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?