Warszawa: Rusza nowy cykl Feminariów

[2013-01-19 14:12:38]

Już w najbliższy wtorek, 22 stycznia o godzinie 18 rusza tegoroczny cykl Feminariów, czyli spotkań około literackich i dyskusji poświęconych problematyce społeczno-kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii gender, queer, feminizmu. Spotkania odbywają się cyklicznie w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie (Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala 144 – I piętro). Biorą w nich udział pisarze/pisarki, badacze/badaczki specjalizujący się w tematyce genderowej, a także działacze/działaczki społeczni zajmujący się problematyką równościową i antydyskryminacyjną. Wstęp na spotkania wolny.

Punktem wyjścia pierwszego spotkania będzie książka Mateusza Borowskiego i Małgorzaty Sugiery W pułapce przeciwieństw. Ideologie tożsamości. Jej autorzy stawiają pytania o tożsamość człowieka w kontekście kryzysu klasycznej antropologii i towarzyszących mu rozpoznań posthumanizmu. Odpowiadają na te pytania, analizując sześć ich zdaniem najistotniejszych dychotomii kształtujących wiedzę o ludzkiej naturze: człowiek/zwierzę, człowiek/maszyna, kobieta/mężczyzna, dziecko/dorosły, żywy/umarły, swój/obcy. Poruszając się między wybranymi koncepcjami filozoficznymi a sztuką i różnorodnymi fenomenami (pop)kultury, analizują proces zawłaszczania przez nie tradycyjnych koncepcji tożsamości, ich upraszczania i wprzęgania w służbę określonych ideologii.

W dyskusji udział wezmą: dr Mateusz Borowski, prof. Małgorzata Sugiera, dr Agata Adamiecka-Sitek, dr Iwona Kurz, dr Agnieszka Jelewska. Paneliści spróbują odpowiedzieć między na pytania: Jak sztuka współdziała z technonauką, żeby wytworzyć pożądany obraz człowieka? Gdzie przebiegają granice „człowieczeństwa” i w jaki sposób to, co w danym momencie ludzkie, oddziela się od tego, co uważa się za nie-ludzkie? Czy dziedzictwo poststrukturalizmu i koncepcja Michaela Foucaulta nadal umożliwiają rozmowę na temat tożsamości i podmiotowości? Czy faktycznie wiedza o tym, jak działają determinujące nas mechanizmy, pomaga zwiększyć zakres wolności, rozluźnić krępujące więzy? A może – wręcz przeciwnie – narzuca naszemu oglądowi świata kolejny gotowy schemat, który tyleż gwarantuje bezpieczeństwo, co sankcjonuje trwałość dominującej wizji rzeczywistości?

Pierwsze feminarium w tym roku organizuje Fundacja Gender Center oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



MARSZ DLA PALESTYNY
Warszawa, Pomnik Mikołaja Kopernika
📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


29 grudnia:

1918 - W majątku Kozłowo k. Płocka oddział wojskowy wezwany przez obszarnika otworzył ogień do strajkujących robotników rolnych. Zginęło 8 robotników, rannych zostało kilkudziesięciu.

1932 - Urodziła się Eileen Desmond, irlandzka działaczka polityczna (Partia Pracy). W 1981 została pierwszą kobietą-ministrem w rządzie irlandzkim.

1933 - Premier Rumunii Ion Duca został zamordowany w mieście Sinaia przez członków faszystowskiej Żelaznej Gwardii.

1937 - Wolne Państwo Irlandii ogłosiło konstytucję republikańską i tym samym przestało uznawać zwierzchnictwo króla brytyjskiego.

1949 - Powstały Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi i Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.

2010 - W Algierii rozpoczęły się protesty społeczne.


?
Lewica.pl na Facebooku