Gdańsk: Platforma Oburzonych domaga się referendów

[2013-03-17 10:29:50]

16 marca w historycznej sali BHP w spotkaniu zorganizowanym przez NSZZ "Solidarność" wzięło udział około 350 przedstawicieli prawie stu organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych z całego kraju. „Platforma Oburzonych” przedstawia się jako ruch powstały z inicjatywy „różnych środowisk, stowarzyszeń i inicjatyw obywatelskich, których aktywność została zignorowana przez polityków. Wśród organizacji pojawiły się m.in. takie jak: OPZZ, Zmieleni.pl (założyciel – Paweł Kukiz), Forum Związków Zawodowych, Nie dla ACTA, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy czy Dzielny Tata.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda zapowiedział zwrócenie się do prezydenta RP z wnioskiem o zmianę w konstytucji przepisów dotyczących referendów. Nasz kraj to nie „zielona wyspa”, tu dzieje się krzywda, a rządzący tego nie zauważają. Dialog społeczny leży w gruzach . W 2012 roku obywatele uzbierali w sumie niemal 5 mln podpisów i nic, rządzący wiedzą lepiej, co dla nas będzie lepsze. (…) My dążymy do dialogu w Polsce, a nie do konfrontacji, ale jeżeli nie ma przy stole negocjacji drugiej strony do dialogu, to trzeba sobie tę drugą stronę poszukać, albo zmienić i do tego musimy dążyć – powiedział Duda. Podkreślił, że ze spotkania powinno wyjść przesłanie do prezydenta o zainicjowanie jak najszybciej zmiany konstytucji w sprawie zmiany ustawy o referendach, gdyż jest ona głównym celem, który nam otworzy drogę do demokracji bezpośredniej. Jego zdaniem po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów, obywatele powinni móc wypowiedzieć się w ważnych sprawach.

Duda zwrócił też uwagę na takie problemy, jak umowy śmieciowe i niekorzystne dla zatrudnionych zmiany w kodeksie pracy.

Paweł Kukiz, muzyk, w swoim wystąpieniu stwierdził, że po spotkaniu w Gdańsku oczekuje przede wszystkim tego, że będzie głośno słyszalny postulat o konieczności przywrócenia obywatelom podmiotowości, większego udziału obywateli we władzy.

Przed wystąpieniami Dudy i Kukiza przez prawie cztery godziny prezentowały się organizacje, stowarzyszenia i związki zawodowe uczestniczące w spotkaniu. Przemówił m.in. Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel, który opowiedział się za jednomandatowymi okręgami wyborczymi.

Kiedy Tomasz Pietruszka ze Stowarzyszenia Przeciw ACTA zapytał, kto na sali nie jest zadowolony z demokracji w Polsce, niemal wszyscy podnieśli ręce.

Podczas wystąpień padały bardzo ostre, emocjonalne i agresywne wypowiedzi. Mówiono m.in., że: żyjemy w państwie fałszu, bezprawia, partyjniackiego złodziejstwa, mamy do czynienia z eksterminacją narodu, jesienią nastąpi kolejny rozbiór Polski, trzeba odsunąć od władzy szkodników i "rozbetonować" polską scenę polityczną.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku