Niemcy: 80. rocznica głosowania SPD przeciwko Hitlerowi

[2013-03-23 21:50:51]

23 marca 2013 niemiecka SPD oddała hołd swoim partyjnym kolegom, którzy 80 lat temu w parlamencie jako jedyni sprzeciwili się przyznaniu kanclerzowi Adolfowi Hitlerowi nadzwyczajnych pełnomocnictw.

W Berlinie Frank-Walter Steinmeier, szef klubu parlamentarnego SPD złożył wieniec w miejscu, gdzie 23 marca 1933 odbywała się sesja parlamentu, podczas której uchwalono ustawę, przyznającą Hitlerowi prawo do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy z pominięciem parlamentu.

Przed 80 laty Otto Wels, wówczas szef SPD powiedział przed głosowaniem: Można nam odebrać wolność i życie, ale nie godność, Swoją postawą naraził życie swoje i pozostałych członków klubu parlamentarnego SPD, jednak jest ona do dziś uważana za chlubną kartę w historii niemieckich socjaldemokratów, których partia obchodzi w tym roku 150. rocznicę powstania.

Jak przypomina Jacek Lepiarz z PAP, Hitlerowi do uchwalenia ustawy potrzebna była większość dwóch trzecich głosów; NSDAP oraz jej koalicjanci dysponowali 340 mandatami na 647 miejsc. Niezbędne było więc poparcie partii centrowych. Przed posiedzeniem parlamentu, który po pożarze Reichstagu obradował w budynku teatru Krolloper, posłowie poddani zostali ogromnej presji. Szef MSW, nazista Wilhelm Frick, groził publicznie, że parlamentarzyści, którzy nie poprą ustawy, będą musieli liczyć się z konsekwencjami swego postępowania. Przed budynkiem parlamentu bojówkarze SA i SS lżyli posłów partii demokratycznej, grozili im, strącali im kapelusze z głów. Nazistowskie bojówki obsadziły przed głosowaniem korytarze i przejścia w parlamencie. Na wniosek NSDAP aresztowanych lub będących na emigracji 81 posłów Komunistycznej Partii Niemiec (KPD) pozbawiono mandatów, co dodatkowo ułatwiło uzyskanie wymaganej większości.

Ze 120 wybranych w marcu posłów SPD część nie mogła wziąć udziału w posiedzeniu ze względu na aresztowanie lub ucieczkę z kraju. Pomimo nacisków, wszyscy obecni na sali 94 socjaldemokraci zagłosowali przeciwko ustawie. Pozostałe partie, w tym katolicka Niemiecka Partia Centrum, poparły ustawę o nadzwyczajnych pełnomocnictwach, dzięki czemu Hitler mógł sprawować dyktatorskie rządy.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku