Lech Wałęsa honorowym gościem SLD-owskiego Kongresu Lewicy

[2013-04-11 11:21:20]

Według oficjalnych deklaracji Sojuszu Lewicy Demokratycznej wśród gości honorowych planowanego na czerwiec tzw. Kongresu Lewicy mają znaleźć się trzej byli prezydenci III Rzeczpospolitej - gen. Wojciech Jaruzelski związany w przeszłości z Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą, Lech Wałęsa związany z Solidarnością oraz Aleksander Kwaśniewski początkowo związany także z PZPR, a po jej rozwiązaniu z Socjaldemokracją Rzeczypospolitej Polskiej (SdRP) i SLD.

Inicjatywa zaproszenia ww. osobistości życia publicznego na Kongres miała wyjść od przewodniczącego Sojuszu, byłego premiera Leszka Millera. Początkowo krytycznie wypowiadał się o niej m.in. obecny wiceprzewodniczący SLD, a także były premier Józef Oleksy, zapowiadając, że sam nie weźmie udziału w Kongresie ze względu na zaproszenie Lecha Wałęsy, jednak po wymianie zdań w mediach oraz konsultacjach z przewodniczącym partii zmienił wcześniejsze stanowisko i poparł ten pomysł. Pomysł zaproszenia Lecha Wałęsy na łamach prasy sceptycznie oceniła także liberalna filozofka i publicystka prof. Magdalena Środa, ze względu na ultrakonserwatywne poglądy i wypowiedzi byłego prezydenta. Poza tym swój protest wyraziły m.in. lubuskie struktury organizacji młodzieżowej działającej przy SLD - Federacji Młodych Socjaldemokratów, pod przewodnictwem Patryka Lewickiego, który zwrócił uwagę na homofobiczne wypowiedzi Wałęsy wyrażane niedawno przez niego w mediach (opowiedział się m.in. za umiejscowieniem mniejszości seksualnych na sali obrad plenarnych w Sejmie w ostatnich rzędach). Sam Lech Wałęsa zadeklarował, że zaproszenie przyjmuje i weźmie udział w Kongresie, jednocześnie deklarując się jako "prawicowiec".

Wśród zaproszonych na Kongres znalazło się blisko 100 organizacji działających w Polsce o deklarowanym profilu lewicowym lub centrolewicowym. Nie ma wśród nich jednak Ruchu Palikota, gdyż jak uzasadniał rzecznik prasowy SLD Dariusz Joński - Ruch Palikota nie jest partią lewicową, stąd zaproszenie go na kongres zwany Kongresem Lewicy nie miałoby odpowiednich podstaw.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.


?
Lewica.pl na Facebooku