USA: Skargi na rządowy program inwigilacji połączeń telefonicznych

[2013-07-09 22:51:57]

8 lipca do Sądu Najwyższego USA trafiła petycja grupy obrońców praw prywatności z żądaniem, by Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) przestała gromadzić dane o rozmowach telefonicznych milionów Amerykanów. Skargę złożyła działająca w Waszyngtonie organizacja Electronic Privacy Information Center (EPIC). Na swej stronie internetowej poinformowała, że zwróciła się do Sądu Najwyższego o uchylenie tajnego nakazu sądu do spraw wywiadu FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act), który umożliwił NSA zbieranie danych telefonicznych klientów jednego z największych amerykańskich operatorów telekomunikacyjnych Verizon. Ten tajny nakaz opublikował na początku czerwca brytyjski dziennik "The Guardian".

Według prawników EPIC utrzymywanie ogromnej bazy danych o milionach obywateli USA tworzy nadzwyczajne okoliczności, którymi powinien zająć się tylko Sąd Najwyższy, gdyż sądy federalne niższej instancji nie mają uprawnień, by oceniać objęte klauzulą tajności nakazy FISA.

Zbierania milionów danych telefonicznych zdaniem EPIC jest bezprawne, gdyż nie mogą być one wszystkie uznane za istotne w śledztwach dotyczących bezpieczeństwa narodowego, a taki warunek przewiduje przyjęta przez Kongres ustawa antyterrorystyczna Patriot Act. Według EPIC zbieranie tych danych jest łamaniem prywatności klientów firmy Verizon. Nawet jeśli zbierane są tylko informacje między jakimi numerami rozmowa się odbywa, kiedy, gdzie i jak długo trwała, a nie dotyczące treści rozmów, to wystarczą one, by NSA uzyskała szczegółowe informacje o codziennym życiu Amerykanów, ich osobistych i zawodowych relacjach, przynależności religijnej i politycznej.

Sąd Najwyższy USA będzie mógł zająć się petycją EPIC najwcześniej w październiku, gdy zbierze się ponownie po przerwie wakacyjnej.

Jak przypomniała PAP, wcześniej skargi na inwigilację prowadzoną przez NSA złożyła już w sądzie w Nowym Jorku American Civil Liberities Union, a w sądzie w Waszyngtonie grupa Freedom Watch.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 września:

1906 - Urodził się José Figueres Ferrer, polityk kostarykański. W latach 40-tych założył Partię Socjalemokratyczną, a następnie Partię Wyzwolenia Narodowego (PLN). W latach 1948-49, 1953-58 i 1970-74 prezydent Kostaryki.

1924 - ZSRR: Premiera filmu niemego "Aelita" w reżyserii Jakowa Protazanowa.

1939 - Podczas nalotu lotnictwa niemieckiego na Warszawę zniszczony został dom przy ul. Wareckiej 7, siedziba CKW PPS, redakcji i drukarni "Robotnika".

1952 - W Hopkinsville urodziła się bell hooks ( właśc. Gloria Jean Watkins) amerykańska pisarka, poetka, feministka „trzeciej fali”, jedna z czołowych przedstawicielek czarnego feminizmu.

1962 - Proklamowanie Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

1981 - USA: Sandra Day O'Connor jako pierwsza kobieta została wybrana sędzią Sądu Najwyższego.

1983 - Irlandia Północna: 38 członków IRA uciekło z więzienia Maze.

1996 - Irlandia: Zamknięto ostatnie azyle sióstr magdalenek.

2003 - Zmarł Edward Said, amerykański teoretyk postkolonializmu. Autor m.in. "Orientalizmu".

2008 - Południowa Afryka: Kgalema Motlanthe został wybrany na prezydenta, zastępując na tym stanowisku Thabo Mbekiego.


?
Lewica.pl na Facebooku