
Węgry: Dożywocie dla rasistów, którzy mordowali Romów
[2013-08-06 12:57:05]
Po trwającym ponad rok procesie sąd w Budapeszcie 6 sierpnia skazał trzech Węgrów na kary dożywotniego pozbawienia wolności i jednego na 13 lat więzienia za zamordowanie sześciu Romów w latach 2008-2009. Kary dożywocia, bez prawa do warunkowego zwolnienia, otrzymali: Arpad Kiss, jego brat Istvan i Zsolt Peto. Czwarty oskarżony – Istvan Csontos, który prowadził samochód wykorzystany podczas dwóch ataków, został skazany na 13 lat więzienia, również bez prawa do zwolnienia warunkowego. Obrońcy skazanych zapowiedzieli odwołanie się od wyroków.
Prokurator podkreślił, że doszło do wyjątkowo bestialskich zabójstw o charakterze rasistowskim, popełnionych przez zorganizowaną grupę przestępczą w celu sterroryzowania i zastraszenia romskiej mniejszości. Oskarżeni, którzy nie ukrywali skrajnie prawicowych poglądów, nazywali swoją organizację "brygadami śmierci". Napaści na Romów były zaplanowane "z wojskową precyzją". Zamaskowani zbrodniarze podjeżdżali w nocy samochodami terenowymi do romskich osad, podpalali domy koktajlami Mołotowa, rzucali ręczne granaty, a następnie strzelali do uciekających Romów.
Akta śledztwa liczą 33 tys. stron, przesłuchano 509 świadków i 170 ekspertów. Przestępcy początkowo nie przyznawali się do winy, lecz koronnym dowodem okazały się badania materiału genetycznego zabezpieczonego na miejscach zbrodni.
W ciągu 18 miesięcy oskarżeni zamordowali sześciu Romów, postrzelili kolejnych pięciu, a pięćdziesięciu pobili; jedenaście razy podpalili romskie domy koktajlami Mołotowa. W reakcji na przedłużające się dochodzenie policji zdesperowani Romowie zapowiedzieli zemstę "każdemu białemu", który pojawi się w ich osadach.
Przestępcy czuli się bezkarni, mimo że policja zwiększyła do równowartości 300 tys. euro nagrodę za wskazanie ich miejsca pobytu i przez dwa lata prowadziła rozległą akcję poszukiwawczą. Parlamentarna komisja z udziałem Erno Kallaia, rzecznika ds. mniejszości narodowych, zatwierdziła nadzwyczajne uprawnienia policji do walki z przestępczością na tle rasowym. W końcu poproszono o pomoc FBI.
Sprawców schwytano w klubie nocnym Orange Music w Debreczynie 21 sierpnia 2009 roku. W ich domach znaleziono użytą do napaści broń. Pistolety, strzelby i amunicję przestępcy ukradli, włamując się do sklepu z bronią w marcu 2008 roku.
Romowie, którzy są największą mniejszością etniczną na Węgrzech, stanowią około 7 proc. populacji kraju. Terroryzowani przez "brygady śmierci" obawiali się wychodzić ze swoich domów i tworzyli organizacje samoobrony. Demonstracje przeciwko rasistowskim atakom organizował – zrzeszający zarówno Romów, jak i Węgrów niebędących Romami – Ruch Godności dla Wszystkich (Méltóságot Mindenkinek Mozgalom - logo na obrazku).
Jarosław Klebaniuk Fot. https://www.facebook.com/coMMMunity.eu
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
28 lipca:
1794 - W wyniku przewrotu 9 thermidora został zgilotynowany Maksymilian Robespierre, przywódca jakobinów.
1921 - Sekretarz generalny CKW PPS Jerzy Sochacki zrezygnował z funkcji, nie godząc się ze zmianą stanowiska kierownictwa PPS wobec wojny z Rosją Radziecką.
1942 - W Warszawie aresztowany został przewodniczący KC Polskich Socjalistów, Henryk Wachowicz. Jego funkcję objął Wincenty Markowski.
1942 - Powołano Żydowską Organizację Bojową.
1944 - W lasach gościeradowskich zginęła w walce z hitlerowcami Wacława Marek, włókienniczka, działaczka KPP, sekretarz 5 Okręgu PPR.
1954 - Urodził się Hugo Chavez, prezydent Wenezueli, przywódca rewolucji boliwariańskiej.
1957 - Powstała Międzynarodówka Sytuacjonistyczna, inspirowana pismami Guy Deborda.
1990 - Ustawa o partiach politycznych; partia mogła powstać po podpisaniu deklaracji przez 15 osób.
1990 - Powstała Solidarność Pracy z Ryszardem Bugajem i Karolem Modzelewskim. W czerwcu 1992 przekształciła się w Unię Pracy.
1990 - Postkomuniści zdobyli 85% głosów w pierwszych wielopartyjnych wyborach parlamentarnych w Mongolii.
2005 - IRA ogłosiła zakończenie walki zbrojnej.
2021 - Pedro Castillo został prezydentem Peru.
?