Francja: Rekordowa liczba wysiedleń Romów
[2013-09-25 16:38:56]
"Francja nie podejmuje żadnych kroków, by zapewnić skuteczną ochronę przed przymusowymi wysiedleniami. W większości przypadków mają one miejsce w atmosferze wrogości, bez propozycji alternatywnego miejsca zamieszkania. Romowie są zmuszeni do życia w poczuciu ciągłego zagrożenia i do błąkania się od jednego prowizorycznego obozu do drugiego. Prawo powinno zakazywać przymusowych wysiedleń" - powiedziała Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska. We Francji żyje około 20 000 romskich migrantów, pochodzących głównie z Rumunii, Bułgarii i byłej Jugosławii. Prawie wszyscy uciekają przed chroniczną biedą i dyskryminacją, na którą są narażeni w krajach swojego pochodzenia. W 2010 roku za podobne postępowanie krytyka spotkała administrację prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego. Europejska komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding określiła wówczas wysiedlanie Romów jako “hańbę”. W trakcie kampanii wyborczej obecny prezydent Francji François Hollande obiecał zmienić retorykę i strategię traktowania Romów. Stwierdził, że nie można wyrzucać ludzi bez zapewnienia im alternatywy. Napisał nawet list do organizacji humanitarnych krytykując agresywne podejście Sarkozy'ego. Pod rządami Hollande nic się jednak nie zmieniło. Brytyjski „The Guardian“ określił postępowanie Hollande’a jako wizerunkową katastrofę prezydenta socjalisty oraz sprzeniewierzenie się deklaracjom z kampanii wyborczej. W sierpniu 2012 roku rząd wydał wytyczne dotyczące kroków, które należy podejmować przed wysiedleniami i podczas ich wykonywania. Rząd powołał też międzyresortową komisję, która ma je koordynować. "Zamierzeniem nowych rozwiązań nie jest powstrzymanie przymusowych wysiedleń i nie spełniają one międzynarodowych standardów praw człowieka. Wytyczne są stosowane w sposób uznaniowy i niekonsekwentny. Komisja międzyresortowa nie ma znaczenia politycznego. Pomimo dobrych intencji, jej wysiłki są ciągle osłabiane poprzez ogólne dążenie do przeprowadzania wysiedleń za wszelką cenę" - powiedziała Draginja Nadaždin. We Francji przymusowe wysiedlenia przeprowadzane są niepokojąco często. Jedna czwarta populacji romskiej żyje w regionach Lille i Lyon. W raporcie Amnesty International "Wykluczeni na wejściu: Przymusowe eksmisje Romów we Francji" udokumentowane ostatnie wydarzenia - w rok po opublikowaniu międzyresortowych wytycznych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?