Z opublikowanego 1 pa¼dziernika raportu raporcie Organizacji ds. Wy¿ywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, ¿e w latach 2011-2013 842 miliony ludzi cierpia³y z powodu g³odu definiowanego jako "chroniczne niedo¿ywienie". Oznacza to, ¿e jedna na osiem osób cierpi z powodu niezaspokojenia tej jednej z podstawowych potrzeb . Poziom g³odu w ostatnich latach wprawdzie spada, jednak nie tak szybko jak zak³adali przedstawiciele oenzetowskiej agencji ds. ¿ywno¶ci.
Opublikowane dane s± lepsze od tych zgromadzonych w poprzednich latach. ONZ przypomina, ¿e w okresie od 1990 do 1992 ilo¶æ chronicznie niedo¿ywionych szacowano na poziomie 17 proc. W ci±gu ostatnich lat uda³o siê uzyskaæ pewn± poprawê sytuacji i zredukowaæ poziom g³odu na ¶wiecie. W roku 2009 obliczano, ¿e z powodu niedo¿ywienia cierpi 1,2 miliarda ludzi. Natomiast w latach 2010-2012 uda³o siê zniwelowaæ liczbê g³odnych do poziomu 868 milionów.
Jednak przedstawiciele ONZ alarmuj±, ¿e obecna dynamika jest niewystarczaj±ca, aby zrealizowaæ plany z 2000 roku. Wtedy to za³o¿ono, ¿e do roku 2015 uda siê zredukowaæ liczbê niedo¿ywionych o po³owê. Ci, którzy do¶wiadczyli konfliktów w ci±gu ostatnich dwóch dekad s± bardziej nara¿eni na komplikacje w procesie zwalczania g³odu - napisano w raporcie.
FAO podkre¶la, ¿e kluczem do zwalczania g³odu jest odpowiednia polityka rolna i zwiêkszenie produkcji w rolnictwie. Je¿eli po³±czymy to z ochron± socjaln± i innymi czynnikami, które zwiêkszaj± przychody biednych rodzin i umo¿liwi± im zakup ¿ywno¶ci, mo¿emy uzyskaæ bardziej pozytywne efekty i doprowadziæ do rozwoju - podsumowuje w raporcie ONZ.
Zdecydowana wiêkszo¶æ osób, które cierpi± z powodu g³odu mieszka w krajach rozwijaj±cych siê. Najwiêcej niedo¿ywionych ludzi ¿yje w Afryce, gdzie jedna na piêæ osób jest chronicznie niedo¿ywiona. Równie ciê¿ka sytuacja panuje w po³udniowej czê¶ci Azji.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1921 - Zosta³a za³o¿ona Komunistyczna Partia Czechos³owacji (KPCz).
1945 - Utworzono Politechnikê ¦l±sk± w Gliwicach.
1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt zosta³ nowym kanclerzem RFN.
2000 - Zmar³ Andrzej Szczypiorski, pisarz, ¿o³nierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, wiêzieñ KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. zwi±zany z KOR.
2005 - Parlament Kuwejtu przyj±³ ustawê, dziêki której kobiety w tym kraju uzyska³y pe³ne prawa wyborcze.
2009 - W Kuwejcie odby³y siê wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdoby³y mandaty 4 kobiety.
2012 - We Francji powsta³ centrolewicowy rz±d Jean-Marca Ayraulta.
2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC zosta³ prezydentem Gujany.