Roczne dochody włoskich mafii to średnio ponad dziesięć i pół miliarda euro. Głównym źródłem ich zysków jest pobieranie haraczu oraz handel narkotykami, a do prania brudnych pieniędzy służy im najczęściej własna działalność gospodarcza.
Najbogatsze są neapolitańska Camorra i kalabryjska Ndrangheta. Do pierwszej należy 35 procent, a do drugiej - 32 procent mafijnych dochodów. Dziesięć i pół miliarda euro to blisko jeden procent włoskiego Produktu Krajowego Brutto; daje to około 180 euro na głowę mieszkańca.
Dane te przygotował międzyuczelniany komitet badań nad mafią “Transcrime”. Swoje zyski mafie najchętniej inwestują w handel, budownictwo, hotele i restauracje, a także informatykę i rolnictwo. Z badań wynika, że włoskie mafie, chociaż są obecne na północy kraju, najlepiej czują się na zacofanym południu. Same dbają o swoje interesy, rzadko korzystają z pomocy fachowców i unikają kontaktów z zagranicą.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).
1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.
1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.
2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.
2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.
2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.
2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.
2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.